torek, 15.11.2022
Ljubljana, 15. novembra (STA) - Na ministrstvu za zdravje so pripravili osnutek novega zakona o dolgotrajni oskrbi. Osnutek so že posredovali socialnim partnerjem in zainteresirani javnosti, ki jih pozivajo k podaji stališč in predlogov, je razvidno iz dopisa ministrstva, ki ga je pridobila STA. Po poročanju N1 so osnutek zakona že posredovali tudi koalicijskim poslancem.
Na ministrstvu za zdravje so osnutek novega zakona pripravili z namenom odziva na aktualno problematiko izvajanja zakona o dolgotrajni oskrbi, so zapisali v dopisu socialnim partnerjem. O poleti sprejeti noveli aktualnega zakona o dolgotrajni oskrbi bo prihodnjo nedeljo namreč potekal referendum, ki so ga zahtevali v SDS. Novela zamika izvajanje v času vlade Janeza Janše sprejetega zakona za eno leto.
Na ministrstvu pojasnjujejo, da so se med pripravo osnutka zakona skušali seznaniti s ključnimi pripombami k veljavnemu zakonu in jih nasloviti v čim večji meri, se pa zavedajo, da posameznih predlogov na tej ravni še ni bilo mogoče uskladiti. Osnutek se po navedbah ministrstva osredotoča in odpravlja problematiko izvajanja veljavnega zakona v praksi in pogosto nejasnost, nedorečenost, pravne praznine in težko razumljivost posameznih institutov.
Poleg vira financiranja, statusa izvajalcev dolgotrajne oskrbe in vstopnih točk med ključnimi pomanjkljivostmi obstoječega zakona navajajo predvsem pri pogoje za priznavanje pravic do dolgotrajne oskrbe.
V skladu z veljavnim zakonom so v obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo namreč vključeni vsi, ki so vključeni v obvezno zdravstveno zavarovanje. Prijavo v obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo je Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) po uradni dolžnosti izvedel 18. januarja. A se za priznavanje pravice do dolgotrajne oskrbe zahteva, da je oseba v obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo vključena vsaj 24 mesecev v zadnjih 36 mesecih.
S 1. januarjem 2023, ko bi se začele uporabljati prve določbe glede pravic do dolgotrajne oskrbe po trenutnem zakonu, tako do teh pravic ne bi bil upravičen nihče, saj bi ta pogoj izpolnili šele 18. januarja 2024.
Na ministrstvu so dopis med drugim naslovili na Ekonomsko-socialni svet, ZZZS, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, Skupnost socialnih zavodov Slovenije, Skupnost občin Slovenije, Zvezo društev upokojencev Slovenije in druge deležnike.
Kot je razvidno iz dopisa, se rok za oddajo predlogov in pripomb izteče v petek. Po preučitvi predlogov bodo na ministrstvu deležnike predvidoma v prihodnjem tednu povabili na sestanek.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki