sreda, 26.10.2022
Ljubljana, 26. oktobra (STA) - DZ se je seznanil s predlogom novele zakona o davčnem postopku, s katero se v slovenski pravni red prenaša določbe evropske direktive, ki zahteva poročanje operaterjev spletnih platform davčnemu organu. S tem se poslanci večinoma strinjajo, ali bodo predlog novele zakona poslali v nadaljnjo obravnavo, pa bodo odločili v četrtek.
V skladu s spremembami direktive iz leta 2021 bodo morali operaterji digitalnih platform davčnemu organu posredovati informacije o poslovni dejavnosti prodajalcev, ki poslujejo prek teh platform.
Uvedba poročanja je po mnenju vlade nujna, saj je trenutno poročanje o prihodkih, doseženih prek digitalnih platform na ravni celotne EU, omejeno. Ker se digitalno gospodarstvo vedno bolj širi, bi se težave brez uvedbe obveznosti poročanja poglobile.
"Poslovne dejavnosti preko digitalnih platform so se ravno v zadnjih letih močno razmahnile, k čemur je nenazadnje prispeval tudi covid-19," je povedal državni sekretar na finančnem ministrstvu Tilen Božič. Obveznost poročanja bo veljala za najem nepremičnin, osebne storitve, prodajo blaga in najem različnih načinov prevoza, je naštel.
Obveznost poročanja bo veljala tako za operaterje v EU kot zunaj nje, izjeme so predvidene le za manjše subjekte ter za manj tvegane transakcije oz. za operaterje, ki bodo poročali v tretji državi po modelu OECD.
Z namenom učinkovitejšega upravnega sodelovanja se z novelo zakona uvaja tudi nove in spreminja nekatere obstoječe institute, kot so skupni davčni nadzor in skupinska zaprosila ter določitev rokov za posamezne instrumente upravnega sodelovanja.
Poleg vsebine evropske direktive je vlada v zakonski predlog zapisala še nekatere druge rešitve, Božič je med njimi izpostavil določbo, da za prevzem dokumentov s portala eDavki ne bo več potrebno kvalificirano digitalno potrdilo.
Uvaja se še posebno pravilo glede vrstnega reda plačila davka za promet nepremičnin, davka na dediščine in darila ali davka na motorna vozila, dopolnjujejo se določbe v zvezi z izdajo odločbe v primeru poroštva ter omogoča plačevanje obveznosti z enim plačilnim nalogom.
Poslanci koalicije so predlog novele zakona soglasno podprli. "Predlagajo se izboljšave davčnega postopka v smeri lažjega in hitrejšega uveljavljanja pravic in pravnih koristi zavezancev za davek," je soglašala Andreja Živic (Svoboda). Tatjana Greif (Levica) pa je izrazila zadovoljstvo, da so za izogibanje poročanja operaterjev spletnih platform predvidene visoke kazni, tudi prepoved opravljanja dejavnosti.
Tudi poslancem NSi se zdi po besedah Jerneja Vrtovca najbolj pomembna uvedba zahteve za poročanje operaterjev digitalnih platform davčnemu organu. Zadovoljni so tudi, da za prevzem podatkov s portala eDavki ne bo več potrebno kvalificirano digitalno potrdilo, ter da napoved za odmero akontacije dohodnine ne bo več omejena na eno leto.
Vrtovec je tako kot Rado Gladek (SDS) spomnil, da je spremembe zakona o davčnem postopku, še bolj ambiciozne kot danes predstavljene, predlagala že prejšnja vlada, a jih je zdajšnja koalicija zavrnila. Vseeno bodo poslanci NSi vladno novelo zakona podprli, drugačnega mnenja pa so v SDS. "Ostajamo zadržani, upamo pa, da se bodo tekom zakonodajnega postopka upoštevali naši amandmaji," je dejal Gladek.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki