sreda, 26.10.2022
Ljubljana, 26. oktobra (STA) - V četrtek se bo začela kampanja pred referendumi o treh zakonih, in sicer o RTVS, o vladi in o dolgotrajni oskrbi. Pobudnik referendumov, ki bodo 27. novembra, je SDS, kdo vse bo vstopil v kampanjo, pa bo znano prihodnji teden. Da bi pobudniki uspeli, morajo na glasovanju doseči t. i. zavrnitveni kvorum.
V skladu z rokovnikom Državne volilne komisije so v torek začeli teči roki za opravila, ki so potrebna za izvedbo referendumov. Ministrstvo za notranje zadeve je tako v torek objavilo, da je skupno število volilnih upravičencev, ki bodo lahko glasovali na referendumih, 1.695.330.
Od števila volilnih upravičencev je odvisen kvorum, ki je potreben za zavrnitev zakonov na referendumu. Po zakonskih določbah, ki veljajo od ustavnih sprememb leta 2013, je namreč zakon na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev. Proti posameznemu zakonu mora tako na tokratnih referendumih glasovati vsaj 339.066 volivcev.
Organizatorji referendumske kampanje se morajo javiti do 1. novembra
Referendumska kampanja se bo v skladu z rokovnikom, ki ga je sprejela Državna volilna komisija (DVK), uradno začela v četrtek, to je 30 dni pred glasovanjem. Najpozneje 25 dni pred dnem glasovanja, do 1. novembra, so dolžni organizatorji referendumske kampanje Državni volilni komisiji sporočiti organizatorja referendumske kampanje ter njegovo odgovorno osebo in podatke o odprtju posebnega transakcijskega računa za referendumsko kampanjo. Najpozneje do tega datuma morajo namreč organizatorji kampanje odpreti poseben transakcijski račun z oznako "za referendumsko kampanjo" in pri tem navesti tudi referendum, za katerega organizirajo kampanjo.
Ker bodo v tokratnem primeru na isti dan potekali trije referendumi, bodo potekale tudi ločene referendumske kampanje in se morajo organizatorji odločiti glede vsake posebej. Četudi bodo sodelovali v vseh treh, pa morajo odpreti ločene transakcijske račune.
Stroški referendumske kampanje na državni ravni po zakonskih določbah ne smejo preseči 0,25 evra na posameznega volilnega upravičenca v državi. V nasprotju z volilnimi kampanjami pa organizatorju referendumske kampanje ne pripada pravica do povračila stroškov.
Po določbah zakona o volilni in referendumski kampanji lahko referendumsko kampanjo organizirajo pravna ali fizična oseba, ki je pobudnik zahteve za razpis referenduma ali je zainteresirana za izid referenduma. Organizator je torej lahko državljan Slovenije z volilno pravico, posameznik, ki samostojno opravljajo dejavnost, samostojni podjetnik ali pravna oseba s sedežem v Sloveniji ter tudi pristojna vladna služba, če vlada tako odloči. Vsaka pravna ali fizična oseba, ki je pobudnik zahteve za razpis referenduma ali je zainteresirana za izid referenduma, ima lahko po zakonskih določbah samo po enega organizatorja.
Za referendumsko kampanjo štejejo oglaševalske vsebine in druge oblike propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivcev pri glasovanju na referendumu. Za kampanjo štejejo zlasti propaganda v medijih, elektronskih publikacijah in propaganda z uporabo telekomunikacijskih storitev, plakatiranje in javni shodi v zvezi z volilno ali referendumsko kampanjo.
Izdajatelji medijev morajo najkasneje 25 dni pred dnem glasovanja na referendumu določiti in objaviti pravila za izrabo programskega časa oziroma časopisnega prostora za predstavitev mnenj o referendumskem vprašanju.
Tudi na referendumu mogoče posebne oblike glasovanja
Referendumska kampanja se bo končala v petek, 25. novembra. V tednu pred referendumsko nedeljo bo kot običajno v torek, sredo in četrtek potekalo predčasno glasovanje na za to namenjenih voliščih. Prav tako bodo mogoče tudi druge oblike posebnega glasovanja.
Kot je razvidno iz rokovnika referendumskih opravil, morajo volivci najpozneje 15 dni pred dnem glasovanja, to je 11. novembra, sporočiti DVK, če želijo glasovati po pošti iz tujine ali na volišču s sedežem na diplomatsko predstavništvu ali konzulatu.
Volivci, ki so v priporu, zavodu za prestajanje kazni, v bolnišnici ali socialnovarstvenem zavodu za institucionalno varstvo in želijo glasovati po pošti na območju Slovenije, pa morajo to DVK sporočiti do 16. novembra. Na enak način lahko glasujejo tudi invalidi, če predložijo odločbo pristojnega organa o priznanju statusa invalida. Invalidi lahko glasujejo po pošti tudi stalno, če to sporočijo DVK in predložijo odločbo pristojnega organa o priznanju statusa invalida.
Volivci, ki jim je bila nepredvideno odvzeta prostost oziroma so nepredvideno sprejeti na zdravljenje v bolnišnico ali pa v institucionalno varstvo socialnovarstvenega zavoda ali so prejeli odločbo o invalidnosti po 16. novembru ali so zaradi okužbe z novim koronavirusom v izolaciji, lahko glasujejo po pošti, če to sporočijo okrajni volilni komisiji, na območju katere so vpisani v volilni imenik, najpozneje 21. novembra.
Do 23. novembra pa morajo okrajno volilno komisijo, na območju katere so vpisani v volilni imenik, obvestiti tisti, ki bodo na dan glasovanja izven okraja svojega stalnega prebivališča in želijo glasovati na volišču v drugem okraju (omnia), in tisti, ki se zaradi bolezni ali zaradi izolacije ne morejo osebno zglasiti na volišču in želijo glasovati pred volilnim odborom na svojem domu. Slednji morajo obvestilu priložiti zdravniško potrdilo.
Volivci, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji in bodo na dan glasovanja v Sloveniji, kjer želijo tudi glasovati, morajo to prav tako do 23. novembra sporočiti Državni volilni komisiji.
Uradni izid referenduma bo DVK potrdila 24. januarja
Na dan glasovanja bo DVK že objavila delne neuradne izide z volišč po Sloveniji. Dan po referendumski nedelji bodo ugotavljali izid glasovanja po pošti iz Slovenije, teden dni pozneje pa bodo ugotavljali še izid glasovanja po pošti iz tujine.
Uradni izid referenduma bo glede na rokovnik DVK predvidoma znan šele januarja, saj morajo zaradi ugotavljanja kvoruma, potrebnega za zavrnitev zakonov na referendumu, ugotoviti še število volivcev, ki so umrli od dneva sestave volilnega imenika do zaključka glasovanja. Sprejem poročila o izidu glasovanja na referendumih je tako načrtovan na seji DVK 24. januarja.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki