Portal TFL

STA novice / Z zakonom do celostnega prometnega načrtovanja

sreda, 28.9.2022

Ljubljana, 28. septembra (STA) - DZ je sprejel zakon o celostnem prometnem načrtovanju, ki so ga pripravili v opozicijski poslanski skupini NSi. Cilj je spremeniti strukturo prometa v korist bolj trajnostnih oblik mobilnosti, ki so energetsko učinkovitejše, prispevajo h gospodarni rabi prostora ter povzročajo manj onesnaževanja.

Zakon o celostnem prometnem načrtovanju določa pravni okvir za vzpostavitev sistema celostnega prometnega načrtovanja v Sloveniji, je v torek v imenu predlagateljev poslancem pojasnil Janez Žakelj (NSi).

S celostnim pristopom se vse vrste prometa obravnava kot celoto, jih med seboj uravnoteži in povezuje enovit prometni sistem. Kot pomembno novost je Žakelj izpostavil boljše povezovanje in usklajevanje načrtovanja na treh ravneh: državni, regionalni in občinski ravni. To po njegovih besedah pomeni boljše upravljanje prometa, manj zastojev na cestah, sodobno in bolje povezano prometno infrastrukturo ter manj izpustov toplogrednih plinov.

Zakon kot krovni in najvišji dokument celostnega prometnega načrtovanja določa državno celostno prometno strategijo, ki jo na predlog vlade sprejme DZ. Na tej podlagi bo vlada pripravila akcijski načrt, v katerem bo določila prometne in problemske regije, regionalne agencije pa bodo nato izdelale regionalne celostne prometne strategije.

V zakonu so predvidene tudi občinske celostne prometne strategije, o katerih je Žakelj dejal, da bodo obvezne samo za mestne občine. Te bodo morale izdelati tudi načrt upravljanja parkirne politike. Za tri občine z več kot 100.000 prebivalci pa se uvaja tudi obveznost izdelave načrta upravljanja mestne logistike.

Najpomembnejša rešitev je, da bi občine dobile dodatna finančna sredstva za izboljšanje prometne infrastrukture, na primer za izgradnjo cest, pločnikov, parkirišč in kolesarskih stez, je dejal poslanec NSi. Država bo z lastnimi ali evropskimi sredstvi projekte občin lahko sofinancirala do višine 80 odstotkov.

Vlada je opozicijski predlog zakona podprla, pri čemer je na nedavni seji matičnega odbora DZ predlagala nekaj dopolnil, ki so jih člani odbora tudi izglasovali. Državna sekretarka na ministrstvu za infrastrukturo Tina Seršen je v torek povedala, da se bo s tem zagotovilo, da se bodo cilji prometne politike Slovenije dejansko izvajali skozi konkretne rešitve v prostoru.

DZ je zakon izglasoval s 60 glasovi za in 16 proti. Nasprotovali so mu poslanci SDS, ki so opozarjali na nepotrebne stroške za občine. Jožef Jelen (SDS) je v torek povedal, da celostna prometna strategija občine, o kateri govori ta zakon, stane od 50.000 do 200.000 evrov. Občin pa je 212, je spomnil.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window