Portal TFL

STA novice / Nevladniki proti možnosti odstopanja od mejnih vrednosti emisij v industriji

ponedeljek, 12.9.2022

Ljubljana, 12. septembra (STA) - Organizaciji Umanotera in Focus sta proti določilu v predlogu zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju energije, ki bi podjetjem v krizi omogočil odstopanja od mejnih vrednosti emisij, določenih v okoljevarstvenih dovoljenjih. Tak ukrep bi povečal odvisnost od uvoženih fosilnih goriv in poglobil energetsko krizo, so prepričani.

Odbor za infrastrukturo, okolje in prostor v DZ je danes obravnaval predlog zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. Hkrati je zakon do 26. septembra še v javni razpravi.

"Zakon energetskim družbam in industriji v primeru kriznih razmer omogoča odstopanja od mejnih vrednosti emisij, določenih v okoljevarstvenih dovoljenjih. Podjetja bi lahko na podlagi teh določb preklopila na rabo bolj umazanih goriv, ne da bi ob tem morala pridobiti kakršnokoli dovoljenje ali da bi bila opravljena presoja vplivov tovrstne zamenjave goriv na okolje. Gre za slabo rešitev in velik korak nazaj," so v sporočilu za javnost opozorili v Umanoteri in društvu Focus.

Evropska komisija v svoji komunikaciji Varčujmo s plinom za varno zimo sicer dopušča začasno odstopanje od okoljevarstvenih dovoljenj, a ob tem navaja, da bi morala biti odstopanja začasne narave in omejena na primere, kjer hiter preklop na čistejša goriva ni mogoč. Predlog zakona, ki je v DZ, teh usmeritev ne vsebuje in prinaša tveganje, da bi preklop na bolj umazane energente lahko postal trajne narave, svarijo v organizacijah.

Predlagajo, da se v predlogu zakona opredeljena možnost odstopanja od v okoljevarstvenih dovoljenjih določenih emisijskih vrednosti za industrijo črta.

Obravnavani zakon vodi v spodbujanje in pospeševanje nadaljnje rabe fosilnih goriv iz uvoza, ne odpravlja pa ovir za razvoj sončnih elektrarn za samooskrbo, so ocenili v organizacijah. "Gospodinjstva, ki želijo postaviti sončne elektrarne, morajo več mesecev čakati na potrebna soglasja in so nato lahko celo zavrnjena. Ob tem je treba poudariti, da trenutno za take naložbe tudi ne morejo pridobiti nobenih subvencij," je spomnil Andrej Gnezda iz Umanotere.

"Takšno nižanje okoljskih standardov je zaskrbljujoče tudi zaradi možnih negativnih vplivov zamenjave goriv na zdravje ljudi. Pričakuje se, da bi menjava goriv poslabšala onesnaženost zraka s delci PM," opozarja Barbara Kvac iz Focusa.

V Umanoteri želijo, da bi vlada več pozornosti namenila temu, da pospeši izdajanje soglasij in dovoljenj za sončne elektrarne na strehah stavb ter naslovi kadrovske omejitve vzdolž celotne verige, od izdaje dovoljenj do dobave in montaže ter do končnega priklopa naprav.

Predvsem pa bo Slovenija morala nasloviti vprašanje zmanjšanja porabe energije v industriji. Agencija za energijo v letnem poročilu navaja, da bi velika podjetja lahko prihranila 5401 gigavatnih ur energije, če bi izvedla ukrepe, priporočene v okviru energetskih pregledov. "Takšna količina energije predstavlja približno deset odstotkov vse energije, ki smo jo v Sloveniji porabili v letu 2019," opozarjajo.

Medtem organizaciji pozdravljata določene rešitve v predlaganem zakonu, kot so podaljšanje t. i. net meteringa, obvezno vključevanje gospodinjstev v večje javne sončne elektrarne ter določbe glede ukinitve podpor za naprave za soproizvodnjo toplote in električne energije na plin in pravice do odklopa od plina.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window