petek, 9.9.2022
Bruselj, 09. septembra (STA) - Energetski ministri EU so danes na zasedanju v Bruslju Evropsko komisijo pozvali tudi k posredovanju na trgu elektrike, vključno z varovalkami za preprečitev velikih nihanj cen, je povedal slovenski infrastrukturni minister Bojan Kumer. To je bil eden od glavnih poudarkov Slovenije. Komisijo so obenem pozvali k uvedbi cenovne kapice za plin.
"V končni dokument predsedstva smo uspeli vključiti naša ključna stališča, in sicer likvidnostni mehanizem, poseg na trg, vključno z varovalkami, in pa tudi možnost cenovne kapice pri plinu. Ta del bo morala Evropska komisija nasloviti v svojem dokumentu," je na novinarski konferenci po srečanju povedal minister.
Slovenija si je prizadevala za te varovalke, ker energetske borze nikoli v zgodovini niso doživljale takšnih pretresov, je še pojasnil. Čeprav imajo v pravilih varovalke, jih energetska borza nikoli ne bo aktivirala, ker bi sama sebe blokirala. Namen je, da bi vse energetske borze vgradile enak mehanizem oziroma varovalko, čeprav imajo nekatere to že nekoliko bolj radikalno zapisano, je še povedal Kumer.
Pri teh varovalkah gre sicer za samodejne zaščitne sisteme, katerih namen je omejiti nihanje cen. Številna podjetja se namreč zaradi velikega nihanja cen elektrike soočajo z likvidnostnimi težavami. Do tega prihaja, ker morajo dobaviteljem za izpeljavo terminskih pogodb v času nihanja cen zagotavljati likvidnostna sredstva.
Ministri so Evropsko komisijo pozvali, naj v predlog o posredovanju na trgu vključi tudi cenovno kapico za plin. Kumer je glede tega povedal, da si Slovenija želi, da bi cenovna kapica veljala za ves uvoženi plin, ne samo za ruskega.
Če se namreč dobava iz Rusije zmanjšuje, bi bil učinek te kapice še manjši, je pojasnil. "To ne bi bil dovolj močan signal za vse ostale tehnologije. Edino smiselno je narediti kapico za ves plin, ne samo ruskega," je povedal in dodal, da mora Evropska komisija to nasloviti.
Njegov češki kolega Jozef Sikela, ki je vodil zasedanje, je dejal, da je med članicami "prevladujoče stališče", da je treba uvesti neke vrste cenovno kapico. Vendar pa je pozval k potrpežljivosti, da bi določili, za kaj uvesti kapico.
Na zasedanju so sklenili še, da komisijo pozovejo k pripravi ukrepov za omejitev prihodkov podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina. Poleg tega pa še k uvedbi solidarnostnega prispevka za podjetja, ki za proizvodnjo uporabljajo fosilna goriva. Sredstva, pridobljena iz obeh ukrepov, bi namenili za blažitev vpliva visokih cene energije na potrošnike.
Glede ukrepov za omejitev prihodkov podjetij, ki elektriko proizvajajo s cenejšimi tehnologijami, je slovenski minister poudaril, da mora Evropska komisija pripraviti pravično rešitev.
Ministri, pristojni za energetiko, so se zavzeli še za to, naj Bruselj predstavi tudi predlog za usklajeno zmanjšanje porabe elektrike v EU, da bi naslovili pomanjkanje energije in visoke cene, piše v povzetku srečanja, ki ga je pripravilo češko predsedstvo Svetu EU.
Evropska komisija bo pripravila mehanizem za zmanjšanje porabe elektrike, ki bo vključeval tudi obvezno zmanjšanje, če prostovoljno v času največje porabe ne bo uspešno. "Članice so vedno zelo zadržane do obveznih ukrepov, vendar komisija razmišlja ravno o tem," je dejala evropska komisarka za energetiko Kadri Simson.
Komisija bo predloge zakonodajne podlage za te ukrepe predvidoma sprejela in članicam predstavila že v torek, cilj pa je, da bi jih nato države potrdile do konca meseca. Tako se bodo ministri predvidoma ta mesec sestali vsaj še enkrat, je povedal Kumer.
Simsonova je napovedala, da bo prihodnji teden predstavila "ukrepe, kot jih še ni bilo, za razmere, kot jih še ni bilo".
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki