Portal TFL

STA novice / Nevladniki nasprotujejo uporabi živil za gorivo

ponedeljek, 5.9.2022

Bruselj, 05. septembra (STA) - Nevladne organizacije, kot so Focus, Oxfam, Deutsche Umwelthilfe in Transport and Environment pred glasovanjem Evropskega parlamenta o zakonu EU o zelenih gorivih, ki bo prihodnji ponedeljek, poudarjajo absurdnost uporabe živil za gorivo v času prehranske krize. Ob tem za torek napovedujejo protest pred Evropskim parlamentom, sporočajo iz Focusa.

S protestom, ki bo potekal pod ključnikom #FoodNotFuel, bodo nevladne organizacije evropske poslance pozvale, naj prenehajo spodbujati sežiganje poljščin za gorivo, saj to še dodano prispeva k svetovni prehranski krizi.

Kot opozarjajo v organizaciji Focus, so za pridelavo poljščin za biogoriva potrebne ogromne površine zemljišč po vsem svetu, kar prispeva h krčenju gozdov in prisilnem izseljevanju staroselskih in ostalih lokalnih skupnosti z njihove zemlje, pospešuje podnebno krizo ter povečuje lakoto na globalni ravni.

"Biogoriva niso rešitev za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov v prometu. Še več, posledice zaradi širjenja zemljišč za njihovo pridelavo povzročajo deforestacijo, predstavljajo grožnjo biodiverziteti ter so po seštevku vseh izpustov na koncu še slabša od fosilnih goriv," je poudarila Marjeta Benčina iz Focusa. Evropske poslance je pozvala, naj glasujejo za ukinitev podpore za tovrstna goriva, proizvedena iz poljščin za hrano in krmo.

Zaradi vojne v Ukrajini se je hrana precej podražila, dodatno pa bodo prehransko krizo poglobile rekordne suše po Evropi in svetu. Posledično so milijoni ljudi potisnjeni na rob lakote, še veliko več pa v veliko prehransko revščino, opozarjajo v organizaciji Focus.

Kljub temu po podatkih nevladnikov v Evropi vsak dan sežgemo ekvivalent 15 milijonom štruc kruha ter 19 milijonom steklenic sončničnega in repičnega olja za gorivo za naše avtomobile in tovornjake. Nevladne organizacije zato pozivajo evropske poslance, naj 13. septembra na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta pri glasovanju o novi direktivi o energiji iz obnovljivih virov opustijo uporabo rastlinskih biogoriv.

"Ne moremo sežigati hrane za pogon vozil, še toliko manj v času lakote," je bil jasen Maik Marahrens iz evropske nevladne organizacije Transport & Environment. Če bi Evropa vsa žita, ki jih sežiga za biogoriva, dala na svetovni trg, bi z njimi lahko nahranili na milijone živil, je izpostavil.

Da je sežiganje hrane v avtomobilih zelo slaba ideja, meni tudi Johanna Büchler iz nemške nevladne organizacije Deutsche Umwelthilfe. Sežiganje hrane za pogon vozil pomeni na milijone hektarjev dodatnega intenzivnega kmetijstva ter hkrati spodbuja prehransko in podnebno krizo in krizo biotske raznovrstnosti. Evropski zakonodajalci morajo zato nujno prenehati nagrajevati to lažno "zeleno" tehnologijo preko direktive o energiji iz obnovljivih virov, je pojasnila Büchlerjeva.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window