sreda, 31.8.2022
Ljubljana, 31. avgusta (STA) - Računsko sodišče je v reviziji predloga zaključnega računa proračuna Republike Slovenije za leto 2021 in pravilnosti izvršitve državnega proračuna za leto 2021 izreklo pozitivno mnenje o predlogu splošnega dela zaključnega računa in mnenje s pridržkom o pravilnosti izvršitve državnega proračuna. Največ nepravilnosti je bilo na področju transferov.
Lani je bilo realiziranih 11,2 milijarde evrov prihodkov in 14,3 milijarde evrov odhodkov. Proračunski primanjkljaj je znašal 3,1 milijarde evrov in je predstavljal 5,9 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), je v sporočilu za javnost ob objavi revizijskega poročila spomnilo računsko sodišče.
Realizirani prihodki so bili za 23,1 odstotka višji kot v predhodnem letu, pri čemer je k povišanju v največji meri prispevalo povišanje davčnih prihodkov. Realizirani odhodki pa so se povečali za 13,4 odstotka, na njihovo povišanje je pomembno vplivalo povišanje tekočih transferov zaradi izplačil sredstev s področja interventnih ukrepov za zajezitev epidemije covida-19. Ti so v letu 2021 znašali 2,5 milijarde evrov.
V revizijskem poročilu je računsko sodišče med drugim ponovno opozorilo, da izjeme od okvira računovodskega poročanja v področnih zakonih lahko pomembno vplivajo na popolnost in preglednost v zaključnem računu proračuna izkazanega poslovanja države. Javni zavodi so najemnine v letu 2021 še vedno izkazovali kot svoje prihodke in jih niso nakazali v proračun države, ki je lastnik premoženja, so izpostavili.
Vlada tudi še ni določila podrobnejših kriterijev za določitev plačila za vodno pravico, pridobljeno z vodnim dovoljenjem, zaradi česar se predpisana dajatev tudi v letu 2021 ni vplačevala v državni proračun. Računsko sodišče je ministrstvu za finance priporočilo, naj pripravi ustrezno pravno podlago za zadolževanje, najeto in odplačano, znotraj istega leta, ki ni nastalo zaradi začasnega primanjkljaja denarnih sredstev, ter ga pozvalo k uskladitvi delovanja sistema enotnega zakladniškega računa države z relevantnimi predpisi.
Računsko sodišče je poleg preveritve izplačil, ki so bila v pregled zajeta na podlagi vzorca, izvedlo tudi dodatne preveritve izplačil, ki so bila v revizijo vključena na podlagi prejetih pobud in zaznanih tveganj. Največ nepravilnosti je odkrilo na področju transferov.
Ministrstvo za zdravje lani tako ni izvajalo ustreznega nadzora pri izplačilih sredstev s področja interventnih ukrepov za zajezitev epidemije covida-19, ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport pa pri izplačilih sredstev posrednim proračunskim uporabnikom. Nepravilnosti glede podeljevanja koncesij za opravljanje gospodarske javne službe linijskih prevozov potnikov v notranjem cestnem prometu tudi v letu 2021 niso bile odpravljene.
Med ostalimi pogostejšimi nepravilnostmi so bile nepravilnosti pri oddaji javnih naročil in kršitve zakona o javnih financah ter pogodbenih določil, so še navedli.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki