sreda, 24.8.2022
Brdo pri Kranju, 24. avgusta (STA) - Na današnji konferenci ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov na Brdu pri Kranju so posebno pozornost namenili vprašanju vzgoje in izobraževanje za trajnostni razvoj, ki so mu posvetili tudi okroglo mizo. Kot je poudaril predsednik vlade Robert Golob, je trajnostni razvoj tema, ki jo je v izobraževalnem sistemu treba postaviti na prvo mesto.
"Srečen sem, da sem danes slišal, da je ravno trajnostni razvoj tista rdeča nit, okoli katere se bodo kreirale razvojna paradigma in spremembe v našem šolstvu," je dejal premier. Dodal, da je nujno in navdihujoče, da v šolstvu prepoznavajo in si želijo, da se ta tema postavi v sam vrh izobraževalnega sistema.
Kot je na okrogli mizi povedala namestnica direktorja Zavoda RS za šolstvo Stanka Preskar, so že doslej v mnoge projekte vključevali tematike trajnostnega razvoja, odslej pa jim bodo posvečali še več pozornosti. V prenovljenih učnih načrtih predvidevajo trajnostni razvoj kot enega temeljnih stebrov.
Gregor Torkar s Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani je pojasnil, da je skrb za okolje pri mladih zelo velika in postaja vse bolj izrazita. So pa raziskave pokazale, da se mladi čutijo izigrane in izdane glede varstva okolja ter podnebnih sprememb. To je dokaz, da mladi niso apatični, vendar pa lahko zelo hitro postanejo.
Frustracija, ki se v okoljski znanosti imenuje okoljska melanholija, pripelje mladega, ki je poln idej in življenjske sile, do občutka nemoči in bivanjske praznine, je opozoril Torkar. "To ustvarja notranjo stisko pri mladih in to moramo znati nasloviti ter uvesti stalno izobraževanje za učitelje, kako ta brezup spreminjati v iskanje novih idej," je dejal.
Posebej je izpostavil pomen ustvarjanja sistematičnega demokratičnega diskurza pogovorov, razprav in izmenjave mnenj. Spodbudno učno okolje odpira in naslavlja izzive iz lokalnega okolja, ki jih otroci skupaj z odraslimi lahko uspešno rešujejo, je prepričan.
Golob je opozoril, da vprašanje trajnostnega razvoja lahko povzroča melanholijo pri vseh, ne le pri otrocih, saj se vsi čutimo nemočne, da bi kot posamezniki lahko prispevali k spremembi družbe. "Vendar je vsak od nas lahko tisti majhen kamenček, ki sproži plaz. S svojimi idejami lahko navdahnemo somišljenike in okolico ter skupaj sprožimo plaz, ki se ga ne bo dalo več zaustaviti," je dejal Golob.
Ob tem je izpostavil, da dejanje vsakega posameznika, ne le, da ima smisel, temveč daje rezultate, ker navdihuje druge. Kot je sporočil ravnateljem, so tudi oni del tega procesa in del skupnosti ter lahko pripomorejo k temu, da se v prihodnjih letih ta plaz sproži. Kot možnosti za navdihovanje otrok je omenil tematike zdrave prehrane in spreminjanja sveta s tehnologijo, kar je mogoče že brez spremembe učnih načrtov.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki