Portal TFL

STA novice / Za sindikate predlagane spremembe zakona o dohodnini korak v pravo smer

četrtek, 18.8.2022

Ljubljana, 18. avgusta (STA) - Predlagana novela zakona o dohodnini je korak v pravo smer, so prepričani v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS). Vseeno novela potrebuje še nekatere izboljšave, kot je ponovni dvig stopnje obdavčitve od dohodka iz kapitala in iz oddajanja premoženja v najem.

V ZSSS in KSJS so mnenja, da predlagane spremembe in dopolnitve zakona o dohodnini s predlaganimi rešitvami, ki odpravljajo posamezne veljavne določbe, predstavljajo primerno podlago za prihodnje spremembe davčnih predpisov.

"Strinjamo se s predlogom odprave postopnega zvišanje splošne olajšave na 7500 evrov v prihodnjih letih, saj menimo, da bi takšno povišanje največ koristi prineslo tistim z najvišjimi dohodki, hkrati pa prineslo velik izpad dohodkov v proračunu, ki ga domnevna povečana potrošnja, ki bi jo tak ukrep prinesel, ne bi nadomestila," so zapisali v skupnem sporočilu za javnost.

Pozdravljajo tudi dvig zadnjega davčnega razreda nazaj s 45 na 50 odstotkov in ponovno določitev neobdavčenega zneska iz naslova poslovne uspešnosti v višini povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji ter povišanje obdavčitve prihodkov od oddajanja premoženja v najem.

Vendar, kot ugotavljajo, predlagana novela ne posega v stopnjo obdavčitve na dohodke iz kapitala, ki se je z zadnjo novelo zakona o dohodnini znižala s 27,5 na 25 odstotkov. "Na ta način se ohranja oziroma še povečuje razlika med davčno obremenitvijo dohodkov iz dela in dohodkov iz kapitala, kar je za nas nesprejemljivo," so opozorili in finančnemu ministrstvu predlagali, da se stopnja obdavčitve od dohodka iz kapitala dvigne nazaj na 27,5 odstotka.

Predlagajo tudi ponovno vrnitev obračunavanja bonitete za uporabo vozila na električni pogon za privatne namene na prejšnjo raven.

Sindikati podpirajo predlagani dvig skupnega dohodka, do katerega se zavezancu za plačilo dohodnine prizna dodatna splošna olajšava, vendar menijo, da bi ta moral biti višji od 15.000 evrov. Kot izpostavljajo v ZSSS in KSJS, so do dodatne olajšave v večji meri upravičeni prejemniki minimalne plače, zato je potrebno pri določitvi zneska za upravičenost do olajšave upoštevati tudi predvideno uskladitev minimalne plače v letu 2023, ki bo vsaj v višini letne inflacije.

Obenem se zavzemajo za ohranitev veljavnega mehanizma avtomatičnega usklajevanja višin zneskov olajšav in neto davčnih osnov.

Primerna rešitev se jim zdi tudi predlog, ki določa znižanje davčne osnove za mlade, čeprav menijo, da je to lahko zgolj začetek iskanja celovitih rešitev na obdavčitvi dohodka od dela v Sloveniji.

Potrebna je tudi sprememba sistema obdavčitve za samostojne podjetnike, ki pri obdavčitvi uporabljajo sistem normiranih odhodkov, poudarjajo. "Menimo, da bi se moral celotni sistem obdavčitve, predvsem osnova za plačilo prispevkov kot tudi stopnja obdavčitve, spremeniti tako, da bi se približal obdavčitvi drugih oblik dela oziroma zaposlitvi v rednem delovnem razmerju," so zapisali.

Pričakujejo, da bodo vladni predlog novele zakona o dohodnini in podani predlogi obravnavani s socialnimi parterji na Ekonomsko-socialnem svetu ter da bodo v procesu usklajevanja dosežene rešitve, ki bodo ustrezna podlaga za pripravo celovite davčne reforme. Trenutni predlog zakona po mnenju sindikatov vsebuje zgolj rešitve, ki so za predlagatelja nujne, medtem ko bo v prihodnje potrebno pripraviti celovit predlog davčne reforme, ki bo omogočil lažjo pripravljenost gospodarstva na zeleni in digitalni prehod.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window