petek, 22.7.2022
Ljubljana, 22. julija (STA) - Odbor DZ za zdravstvo je na nujni seji soglasno podprl mnenje zakonodajno-pravne službe DZ, po katerem je treba zahtevo za oceno ustavnosti sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih, ki jo je vložilo Združenje v Gibanju OPS - Osveščeni prebivalci Slovenije, zavreči oz. zavrniti.
Zahtevo je treba po mnenju zakonodajno-pravne službe (ZPS) DZ zavreči, ker ne vsebuje bistvenih sestavin, ki jih mora vsebovati vsaka zahteva skladno z zakonom o ustavnem sodišču, oziroma jo je treba na podlagi dela 21. člena zakona o referendumu in o ljudski iniciativi zavrniti.
Kot je na seji povzel Gal Gračanin iz ZPS, vlagatelj zahteve zatrjuje, da je omenjeni sklep v nasprotju z delom 90. člena ustave, po katerem zakonodajnega referenduma ni dopustno razpisati o zakonih, ki odpravljajo protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin ali druge protiustavnosti. Po mnenju vlagatelja novela zakona namreč ne odpravlja v celoti protiustavnosti, ugotovljenih v ustavnih odločbah, ki se nanašajo na ukrepe za preprečevanje nalezljivih bolezni, je dejal Gračanin.
Toda po ugotovitvah ZPS vlagatelj svojih navedb o noveli ni podrobneje opredelil oz. konkretiziral. Tako ni navedel razlogov, zakaj naj bi bil sklep neustaven. "Zgolj pavšalno sklicevanje na mnenje ZPS o prvotnem besedilu novele, ki je bilo z dopolnili spremenjeno, in članek Andraža Terška, ki se nanaša na predhodno, občutno drugačno besedilo predloga novele iz leta 2021, ne zadošča za izpolnitev trditvenega in dokaznega bremena," je poudaril Gračanin.
Tudi vlada predlaga ustavnemu sodišču, naj zahtevo za oceno ustavnosti sklepa zavrne kot neutemeljeno, je dejal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Tadej Ostrc.
Po oceni vlade, ki je mnenje o zahtevi sprejela na današnji dopisni seji, je sklep skladen z ustavo, ker omenjena novela odpravlja protiustavnost. Po ustavi pa referenduma ni dopustno razpisati o zakonih, ki odpravljajo protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin ali drugo protiustavnost, je tako kot ZPS spomnila tudi vlada.
Kot je navedla, je DZ v zvezi z novelo presojal, ali gre za zakon, ki ga je mogoče uvrstiti v kategorijo zakonov, ki odpravljajo protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin ali drugo protiustavnost. Pri tem je upošteval ureditev prepovedi zakonodajnega referenduma, ustavnosodno prakso in tudi gradiva iz ustavnorevizijskega postopka za spremembo 90. člena ustave, so sporočili z vlade.
DZ je sklep o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o noveli potrdil 14. julija. Ocenil je, da novela sodi med izjeme, navedene v 90. členu ustave.
Ustavno sodišče je ugotovilo, da so določbe zakona, ki pooblaščajo vlado, da prepove oziroma omeji gibanje in zbiranje, v neskladju z ustavo. Posledično so bili neustavni tudi epidemiološki vladni odloki v delu, v katerem so bili sprejeti na tej podlagi. Ustavno sodišče je zato DZ naložilo, da mora neskladje odpraviti v dveh mesecih, česar pa DZ za zdaj še ni storil.
Novela, sprejeta 29. junija, strožje kot prej omejuje vlado pri vseh tistih ukrepih, ki bi lahko posegali v osnovne pravice posameznika, pri nadzoru oz. sprejemanju ukrepov pa daje večjo vlogo DZ.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki