Portal TFL

STA novice / Ministrstvo za delo je za nekatera zagovornikova priporočila že začelo iskati rešitve

torek, 19.7.2022

Ljubljana, 19. julija (STA) - Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik je danes poročilo zagovornika za lani predal še državnemu sekretarju na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Simonu Maljevcu. Spomnil ga je na priporočila, ki zadevajo ministrstvo, Maljevac pa je zagotovil, da so se reševanja nekaterih primerov že lotili, so navedli pri zagovorniku.

Po Lobnikovih besedah so se prijave domnevne diskriminacije, ki so jih prejeli lani, največkrat nanašale na področje dela in zaposlovanja. Pri tem je izpostavil, da je bila v več primerih diskriminacija ugotovljena pri božičnicah, so zapisali.

Sogovornika sta spregovorila o preteklih priporočilih za boljše varstvo pred diskriminacijo in o aktualnih izzivih s tega področja. Zagovornik je tako ministrstvu za delo znova priporočil, naj vlada določi ali vzpostavi vladni organ, ki bo odgovoren za načrtovanje in izvajanje protidiskriminacijskih politik in bo vključen tudi v izvajanje skupnih strategij na evropski ravni.

Prav tako ga je seznanil z diskriminacijo pri solidarnostni pomoči ob rojstvu otroka, ki je po njegovih besedah neupravičeno omejena samo na tiste s stalnim bivališčem v Sloveniji. Izpostavil pa je tudi diskriminacijo različnih skupin otrok z invalidnostmi pri dodatku za nego otroka, kar izhaja iz zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

Poleg tega je poudaril, da je treba osebam z invalidnostmi zagotoviti dostopnost medijskih vsebin. Minimalni standardi dostopnosti za to bi morali biti po njegovih besedah sprejeti že leta 2011.

Tako kot na lanskem srečanju s predstavniki ministrstva je Lobnik tudi tokrat predstavil argumente za dopolnitev zakona o osebni asistenci, tako da ne bi bil več diskriminatoren do starejših od 65 let. Hkrati je izpostavil vprašanje dostopa do osebne asistence za mladoletne s posebnimi potrebami.

Državni sekretar je zagotovil, da se na ministrstvu zavedajo izzivov na področju varstva pred diskriminacijo in da so se nekaterih že lotili, so še navedli pri zagovorniku.

Med zaključenimi primeri zatrjevane diskriminacije pri zagovorniku jih je bilo lani največ s področja zaposlovanja in dela, dostopa do dobrin in storitev ter socialnih pravic. Prijavitelji so največkrat zatrjevali diskriminacijo zaradi svojih osebnih okoliščin invalidnosti, narodnosti, rase ali etničnega porekla, spola in starosti.

Zagovornik je lani zaključil več ocen diskriminatornosti predpisov in izdal več priporočil za izboljšanje položaja skupin in posameznikov z določenimi osebnimi okoliščinami, ki bi bili lahko zaradi ukrepov diskriminatorno obravnavani. Opravil je tudi približno 1700 ur svetovanja in pri tem pomoč in podporo nudil 415 ljudem, ki so menili, da so diskriminirani.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window