nedelja, 17.7.2022
Ljubljana/Haag, 17. julija (STA) - 1. julija je minilo 20 let od začetka veljavnosti rimskega statuta in ustanovitve Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC), danes pa praznujemo dan mednarodnega kazenskega pravosodja, ki obeležuje sprejem statuta, enega ključnih stebrov mednarodnega kazenskega pravosodja, so sporočili iz zunanjega ministrstva.
Aktualna kriza v Ukrajini je razkrila pomen vloge ICC pri zagotavljanju odgovornosti za najhujša kazniva dejanja in nujno potrebo po zadostni politični in finančni podpori delovanju sodišča. Poleg izziva glede pregona agresije v Ukrajini se sodišče dandanes sooča tudi s sodobnimi izzivi, kot je kibernetsko vojskovanje in kazenska odgovornost za škodo okolju.
Politična podpora in sodelovanje držav pogodbenic s sodiščem sta nujna za učinkovito izvrševanje mandata sodišča. Prav tako je pomembna podpora pri neodvisnosti, nepristranskosti in integriteti delovanja sodišča ob spoštovanju načel in vrednot statuta.
Sodišče je začelo delovati 1. julija 2002 z uveljavitvijo rimskega statuta. Od skupno 193 držav članic Združenih narodov je statut ratificiralo "le" 123 držav, ki s tem priznavajo jurisdikcijo sodišča. Med njimi je tudi Slovenija, ki je k statutu pristopila 22. novembra 2001.
Stalno mednarodno kazensko sodišče si je mednarodna skupnost prizadevala ustanoviti vse od nürnberških in tokijskih procesov po drugi svetovni vojni. Pot v to smer je bila v 90. letih prejšnjega stoletja začrtana z ustanovitvijo mednarodnih kazenskih sodišč za nekdanjo Jugoslavijo in Ruando.
ICC sodi storilcem mednarodnih kaznivih dejanj, kadar nacionalna sodišča tega ne morejo ali ne želijo storiti. Je zadnji branik pred nekaznovanostjo storilcev grozodejstev in sredstvo za zaščito pravic žrtev. Je tudi pomemben dejavnik v procesu doseganja sprave, vzpostavljanja zaupanja na območjih konfliktov in ohranjanja mednarodnega miru in varnosti.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki