četrtek, 30.6.2022
Ljubljana, 30. junija (STA) - V Sloveniji sta diskriminacija in neenakost v političnem in medijskem diskurzu večinoma obravnavana enodimenzionalno, in ne skozi intersekcijo različnih okoliščin, tudi zakonodaja večinoma ne obravnava tovrstne diskriminacije, je glavna ugotovitev raziskovalnega projekta Državljanstvo in diskriminacija ljubljanske filozofske fakultete.
Ob zaključku temeljnega raziskovalnega projekta Državljanstvo in diskriminacija: intersekcijski pristop k raziskovanju družbene izključenosti so na današnji novinarski konferenci predstavili publikaciji, ki sta nastali v okviru projekta in izšli pri znanstveni založbi filozofske fakultete. Roman Kuhar je avtor publikacije z naslovom Intersekcijska ali presečna diskriminacija: študijski priročnik za učitelje in učiteljice, skupaj z Mojco Pajnik pa je urednik publikacije z naslovom Intersekcionalnost: perspektive strukturne, politične in reprezentacijske neenakosti.
V središče projekta je bilo postavljeno vprašanje intersekcijske diskriminacije."Gre za posebno obliko diskriminacije, ki jo vzpostavlja součinkovanje več osebnih okoliščin, statusov ali družbenih kontekstov," je pojasnil vodja projekta Kuhar. Rezultati raziskave po njegovih navedbah kažejo, da sta diskriminacija in neenakost v političnem in medijskem diskurzu večinoma obravnavana enodimenzionalno, in ne skozi intersekcijo različnih okoliščin. Tudi slovenska zakonodaja po njegovih besedah večinoma ne obravnava tovrstne diskriminacije.
Za boljše razumevanje intersekcijske diskriminacije so v okviru projekta, kot pravi, pripravili študijski priročnik Intersekcijska ali presečna diskriminacija, ki je učiteljicam in učiteljem lahko v pomoč pri obravnavi neenakosti in diskriminacije v izobraževalnem procesu. Priročnik bodo šolam razposlali prihodnji teden.
Znanstvena monografija Intersekcionalnost: perspektive strukturne, politične in reprezentacijske neenakosti pa predstavlja izbrane rezultate temeljnega raziskovalnega projekta. Avtorji so diskriminacijo in družbeno izključevanje, kot je pojasnil Kuhar, analizirali skozi intersekcijsko perspektivo spola, etnične pripadnosti, vere in spolne usmerjenosti.
Izsledki raziskave pokažejo, da politike še vedno ne obravnavajo intersekcijskih situacij neenakosti in diskriminacije oziroma jih vključujejo izjemoma, parcialno in nekonsistentno, je izpostavila Pajnikova. V politikah in medijskem diskurzu se občasno pojavlja intersekcija statusa ter spola ali starosti, vendar praviloma v pasivni obliki, kjer je intersekcionalnost vsebovana v opisu kompleksne situacije neenakosti, ta pa ni aktivno naslovljena v ukrepih, ki jih prinašajo politike.
Tudi v medijskem diskurzu intersekcionalnost večinoma ni prisotna niti kot obrobna tema, s čemer medijski diskurz reproducira in legitimizira homogenost in totalnost identitet, je še dodala.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki