Portal TFL

STA novice / Ministrica Švarc Pipan z več predlogi za ureditev področja mediacije

sreda, 8.6.2022

Ljubljana, 08. junija (STA) - Ponovna vzpostavitev sveta za alternativno reševanje sporov, zagotovitev virov stalnega financiranja za mediacije in ureditev vprašanja tarif mediatorjev v sodnih postopkih so trije od izzivov, ki se jim bo na področju alternativnega reševanja sodnih sporov med drugim posvetila nova ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan.

Okrožno sodišče v Ljubljani in ministrstvo za pravosodje sta ob 20. obletnici začetka uvajanja mirnega reševanja sporov v Sloveniji pripravila konferenco z naslovom Mediacija - višja kultura odnosov v znak spoštovanja mirnega reševanja sporov, pravne kulture in kulture dialoga med ljudmi. Poleg ministrice za pravosodje so bili med osrednjimi gosti konference predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič, predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Marjan Pogačnik, udeležence je nagovoril tudi predsednik Odvetniške zbornice Slovenije Janez Starman.

Kot je v izjavi za medije ob robu konference poudarila ministrica za pravosodje Švarc Pipan, je mediacija eno od učinkovitih orodij tudi za reševanje vprašanja sodnih zaostankov, ob čemer pa na področju mediacije vidi še veliko izzivov. Med drugim se zavzema za ponovno ustanovitev sveta za alternativno reševanje sporov, ki je "zadnjih nekaj let praktično mrtev organ". Napovedala je, da bo svet vzpostavila v najkrajšem možnem času kot stalno posvetovalno telo ministrice.

Med izzivi je izpostavila tudi zagotovitev virov stalnega oz. stabilnega financiranja alternativnega reševanja sporov, ki se zdaj financirajo s pomočjo "evropskih sredstev in raznoraznih projektov". To po mnenju ministrice ni vzdržno, zato bodo skupaj s sodišči in drugimi deležniki, ki se ukvarjajo z mediacijo, poskušali najti najboljše načine za ureditev omenjenega vprašanja. Med izzivi je izpostavila tudi problem tarif mediatorjev, "ki ostajajo nedostojno nizke".

Ministrica se namerava posvetiti tudi vprašanju, zakaj je v zadnjih letih prišlo do upadanja trenda uporabe mediacije kot oblike alternativnega reševanja sporov. Ob tem je spomnila, da je trend odstopanja sodnih zadev v mediacijo hitro in močno rasel skoraj desetletje, potem pa je prišlo do upada. Tudi stopnja uspešnosti mirnega reševanja sporov je nižja, kot je bila v preteklosti, zato tudi učinek mediacij za zmanjševanje sodnih zaostankov danes ni tako velik, kot je bil v preteklosti, čeprav sodni zaostanki v Sloveniji niso več sistemski problem.

"Kot sem povedala v svojem nagovoru, dajem politično podporo in se tudi zavezujem, da bom prisluhnila vsem tistim, ki imajo na tem področju kaj pametnega za povedati, pokazati, kje so ključni izzivi, in pomagati pri iskanju rešitev. Ena od mojih prvih nalog bo pogledati, kaj so razlogi za zmanjševanje odstopanja sodnih zadev v mediacijo s strani sodnikov zakaj je mediacija manj uspešen mehanizem, kot je bil v preteklosti," je poudarila.

Predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Marjan Pogačnik je v izjavi za medije izpostavil, da je imelo ljubljansko okrožno sodišče vedno vodilno vlogo pri razvoju mediacij. Po njegovih besedah je odstotek mirnega reševanja sporov na ljubljanskem okrožnem sodišču relativno visok, izpostavil je tudi podatek, da se več kot 50 odstotkov mediacij, za katere dobijo soglasje strank, konča uspešno, bodisi s sklenjeno poravnavo bodisi z umikom tožbe. Med glavnimi izzivi je izpostavil prizadevanje sodne uprave in sodnikov, da se delež zadev, ki jih obravnavajo po mirni poti, še poveča. Marsikaj pa je po njegovem mnenju mogoče nadgraditi tudi na področju izobraževanja mediatorjev in komediatorjev.

Sodišče je sporazumno reševanje sporov najprej nudilo v pravdnih, nato v družinskih in gospodarskih sporih. Kasneje so program mediacij vključili v stečajne postopke. K nadgradnji in zakonski podlagi reševanja sporov je prispeval zakonodajalec, ki je leta 2009 sprejel zakon o alternativnem reševanju sporov, s katerim je uzakonil mediacijo na skoraj vseh slovenskih sodiščih.

Na ljubljanskem okrožnem sodišču so stranke od leta 2001 do aprila letos podale soglasje za postopek mediacije v 16.631 zadevah, pri čemer gre za postopke pred okrožnim sodiščih in na okrajnih sodiščih pod okriljem omenjenega sodišča. Mediacija je najbolj razširjena v gospodarskih, pravdnih in družinskih sporih in je pomembno prispevala k številu rešenih zadev, med drugim izhaja iz sporočila za javnost ljubljanskega okrožnega sodišča.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window