sobota, 28.5.2022
Maribor/Ljubljana, 28. maja (STA) - Ustavno sodišče je v primeru računalniškega strokovnjaka Matjaža Škorjanca, ki je dosojeno kazen štiri leta in deset mesecev zapora že prestal, ugodilo njegovim pritožbam, razveljavilo sodbe vrhovnega sodišča, Višjega sodišča v Mariboru in Okrožnega sodišča v Mariboru ter zadevo vrnilo Okrožnemu sodišču v Mariboru v novo sojenje, poroča Večer.
Škorjanc je po odvetniku Janku Jermanu sporočil, da je ustavno sodišče v odločbi iz 5. maja pritrdilo argumentom, ki jih je podal v ustavnih pritožbah, danes poroča Večer.
Jerman je v postopku zoper Škorjanca denimo problematiziral, da je sodišče Škorjancu večkrat onemogočilo vpogled v spis. Ko je končno smel pogledati v spis, je priložnost za postavljanje učinkovitih vprašanj pričam že zamudil, saj jih je sodišče zaslišalo še pred tem. Omejevanje vpogleda v spis je protiustavno, je Jerman po navedbah Večera ponavljal iz naroka v narok.
Mariborsko sodišče je Škorjanca decembra 2013 spoznalo za krivega izdelave zlonamernega računalniškega programa za vdor v informacijske sisteme, pomoči pri nezakonitem početju in pranja denarja.
Škorjanc, ki se je na svetovnem spletu skrival pod imenom Iserdo, je po ugotovitvah sodišča izdelal zlonamerno kodo, s katero se je med letoma 2008 in 2011 po vsem svetu okužilo več milijonov računalnikov, škoda pa je bila ocenjena na več kot sto milijonov ameriških dolarjev. Med glavnimi kupci naj bi bila španska kriminalna združba, ki naj bi s programom vdrla v računalnike po vsem svetu in jih združila v omrežje Mariposa.
Naložili so mu tudi 3000 evrov denarne kazni in poplačilo stroškov.
Višje sodišče v Mariboru je februarja 2015 presodilo, da ni razlogov za odločnejšo strožjo oziroma milejšo zaporno kazen zanj. Naložilo pa mu je dodatnih 25.000 evrov denarne kazni.
Vrhovno sodišče je izredno pravno sredstvo, ki ga je zoper obsodbo vložil Škorjanc, zavrnilo leta 2016. Škorjanc je med drugim problematiziral, da je tajni delavec ameriškega zveznega preiskovalnega urada FBI Iserdovemu udejstvovanju v svetu spletnega kriminala sledil nezakonito, ker je to počel brez odredbe.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik