četrtek, 26.5.2022
Ljubljana, 26. maja (STA) - KPK je objavila poročilo o delu ter oceno stanja na področju integritete in korupcije v letu 2021. V oceni stanja kot najbolj problematična izpostavlja področja integritete, nasprotja interesov in nezdružljivosti funkcij, kjer ugotavlja, da nosilci javnih funkcij pogosto ne spoštujejo zakonskih določb ali jih celo namerno ignorirajo.
"Dejstvo je, da je namen regulacije na vseh omenjenih področjih preprečevanje korupcije in posledično krepitev pravne države, kar je, kot določa zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, temeljno poslanstvo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Hkrati pa se ob soočanju z nespoštovanjem in ignoriranjem ugotovitev KPK o kršitvah zakona srečujemo s praksami, ki delujejo v nasprotni smeri - v smeri razgradnje pravne države," so ob objavi poročila zapisali v KPK.
Podobno težaven se jim zdi odnos do priporočil, ki jih KPK daje subjektom javnega sektorja z namenom, da zaznana korupcijska tveganja ustrezno odpravljajo in s tem preprečujejo možnosti nastanka kršitev. Zato v KPK opozarjajo, "da je nujen dvig nivoja politične kulture in s tem signal državljanom, da je zakone treba spoštovati".
Komisija je sicer lani prejela 629 prijav suma koruptivnih dejanj in drugih kršitev zakona o preprečevanju korupcije, kar je za 14 odstotkov manj kot leta 2020, ko so jih prejeli 728. Ob tem v KPK poudarjajo, da v številko 629 niso štete prijave, ki so se nanašale na isto tematiko ali pa so bile že na prvi pogled neutemeljene. Če bi šteli tudi te, bi bilo prijav okoli 1300 več.
Lani je komisija rešila 646 prijav. Pri tem je šlo za 514 prvič rešenih zadev, 11 reaktivacij in 121 zavrženj. V primerjavi z letom 2020 so zabeležili 11-odstoten padec deleža prvič rešenih prijav, pri čemer kot razlog navajajo bolj temeljito vodenje predhodnih preizkusov prijav in uvedenih preiskav.
Skupno so podali 91 naznanil in ovadb policiji in tožilstvu, v 203 primerih pa so zadevo odstopili inšpekcijskim in drugim organom. Uvedli so 51 prekrškovnih postopkov in organom javnega sektorja izdali več kot 60 priporočil glede korupcijskih tveganj.
V komisiji poudarjajo, da dajejo kakovosti obravnave zadev prednost pred številčnostjo, kar se med drugim odraža v podvojitvi števila izdanih priporočil subjektom javnega sektorja, večjem številu ugotovljenih sumov kršitev iz pristojnosti drugih organov, ki so bili odstopljeni njim, ter tudi večjemu številu zaprosil in zahtev pristojnim organom za podatke in dokumentacijo.
KPK je lani tudi nadaljevala delo na krepitvi integritete. Med drugim je v praksi na izbranih šolah zaživel dolgoročni projekt Integriteta: skupni cilj generacij.
Porabili so nekaj manj kot dva milijona evrov in dodatno zaposlili pet ljudi. Dodatne zaposlitve bodo izvedli letos, je zapisano v poročilu.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki