ponedeljek, 23.5.2022
Bruselj, 23. maja (STA) - Evropska komisija je danes priporočila ohranitev odstopne klavzule pakta za stabilnost in rast, ki omogoča odstopanje od evropskih proračunskih pravil, tudi v letu 2023. Obenem v središče svojih priporočil v okviru evropskega semestra postavlja zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv.
Komisija meni, da so pogoji za ohranitev odstopne klavzule pakta za stabilnost in rast, ki omogoča maksimalno odstopanje od evropskih proračunskih pravil, v letu 2023 izpolnjeni. V letu 2024 pa bo po mnenju Bruslja mogoče klavzulo, uvedeno takoj ob začetku pandemije covida-19, odpraviti.
"Povečana negotovost in močna negativna tveganja glede gospodarskih obetov v kontekstu vojne v Ukrajini, skoki cen energije brez primere in nadaljnje motnje v dobavnih verigah upravičujejo podaljšanje odstopne klavzule v letu 2023," so pojasnili pri komisiji.
To bo po njenem mnenju državam članicam omogočilo nacionalne javnofinančne politike, s katerimi se bodo lahko po potrebi hitro odzvale, obenem pa zagotovile gladek prehod od široke podpore gospodarstvu med pandemijo k vse večji osredotočenosti na začasne in ciljne ukrepe ter fiskalno previdnost, kar bo omogočilo srednjeročno vzdržnost.
"Da bomo jasni, podaljšanje odstopne klavzule ne pomeni, da pakt za stabilnost in rast v celoti ne velja," je ob tem poudaril izvršni podpredsednik komisije Valdis Dombrovskis. Evropski komisar za gospodarstvo Paolo Gentiloni pa je dejal, da komisija ne predlaga vrnitve k neomejenemu trošenju.
Bruselj ob tem zaradi specifičnosti makroekonomskega šoka, ki ga je povzročila ruska invazija na Ukrajino, in njenih dolgoročnih posledic za energetske potrebe EU države poziva k temeljiti pripravi okvirov fiskalne politike v letu 2023. Poudarja, da morajo članice okrepiti javne naložbe v zeleni in digitalni prehod ter energetsko varnost.
Komisija priporoča preudarno javnofinančno politiko v prihodnjem letu, pri čemer je treba nadzorovati krepitev iz nacionalnih proračunov financiranih primarnih tekočih odhodkov (torej pred plačilom obresti na državni dolg). Obenem je treba omogočiti delovanje avtomatskih stabilizatorjev za zagotovitev začasnih in ciljnih ukrepov za omilitev posledic energetske krize in zagotovitev pomoči ljudem, ki bežijo iz Ukrajine.
Priporočila komisije za posamezne države članice medtem vključujejo tudi priporočila za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv prek reform in naložb, in sicer v skladu z evropskim zelenim dogovorom in načrtom za zmanjšanje odvisnosti od ruskih fosilnih goriv REPowerEU. Ob tem komisija v priporočilih poudarja pomen izvajanja nacionalnih načrtov za okrevanje in odpornost.
Priporočila cilje načrta REPowerEU, ki med drugim predvideva diverzifikacijo virov energije in okrepljeno uporabo obnovljivih virov, pretvarja v reforme in naložbe, je povedal Dombrovskis. "Pospešitev zelenega prehoda je lahko uspešna, samo če bo socialno pravičen in vključujoč," je še poudaril. Zato predlagajo posodobitev smernic za zaposlovanje.
Zajeten spomladanski gospodarski sveženj v okviru evropskega semestra sicer med drugim vključuje še ocene makroekonomskih neravnotežij v 12 državah, med katerimi ni Slovenije.
Deset jih ima še vedno težave z makroekonomskimi neravnotežji, medtem ko sta jih Irska in Hrvaška odpravili. Pri slednji je to pomembno tudi v luči prevzema evra, ki je predviden 1. januarja 2023.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki