Portal TFL

STA novice / Koalicijska pogodba: V boju proti revščini vrnitev k socialnemu dialogu in obuditvi ESS (tema)

sobota, 14.5.2022

Ljubljana, 14. maja (STA) - Stranke bodoče koalicije v usklajenem programskem delu koalicijske pogodbe med prioritetami na področju sociale navajajo boj proti revščini in socialni izključenosti. Zavezujejo se, da bodo pri oblikovanju socialnih politik upoštevali problem draginje, spoštovali socialni dialog in oblikovali sistem integracije migrantov v družbo.

Gibanje Svoboda, SD in Levica se tako v dokumentu, ki ga je STA posredovalo Gibanje Svoboda, zavezujejo, da bodo v oblikovanje socialnih politik vključevali civilno družbene organizacije, ob tem pa upoštevali tudi problem draginje, zlasti rast cen energentov in hrane. Na podlagi jasnih in pravičnih kriterijev želijo okrepiti upravičenost do socialnih transferjev iz javnih sredstev, preučili bodo možnost postopne uvedbe univerzalnih temeljnih dobrin.

Izpostavljajo tudi centre za socialno delo, ki morajo postati ključna ustanova za zagotavljanje podpore vsem ljudem v stiskah. Poskrbeli bodo za več terenskega dela socialnih delavcev, ki pa morajo imeti čas in kadrovske zmožnosti za boljšo identifikacijo socialnih problemov. Po njihovem mnenju bi bilo smiselno vzpostaviti tesnejše povezovanje centrov za socialno delo z nevladnimi organizacijami.

Informacijski sistem za izračun upravičenosti socialnih pravic želijo posodobiti in avtomatizirati, kar bi razbremenilo strokovne delavce v centrih za socialno delo. Izvedli bi oceno vpliva dohodninskih olajšav na družinsko in socialno politiko. S spremembo sistema želijo doseči učinkovitejše delovno in socialno vključevanje.

Koalicijski partnerji so zapisali, da bodo avtomatizirali dodeljevanje otroških dodatkov, državnih štipendij, znižano plačila vrtca in subvencije za malice in kosila ter varstvenega dodatka. Zasledovali bodo načelo "socialni transferji in storitve sledijo potrebam ljudi".

Postopno bi uvedli univerzalne temeljne dobrine otrok in mladih, s čimer bi jim zagotovili redni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje. S spremembo zakonodaje bodo uredili pogostejši izračun minimalnih življenjskih stroškov. Zagotovili bodo socialne pomoči delavcem, ki prekinejo izkoriščevalska delovna razmerja.

Odpravili bodo ukrepe, ki so zmanjšali pravice brezposelnih do proste izbire zaposlitve in upravičenosti do denarnega nadomestila. Omilili bodo jezikovni pogoj za državljane tretjih držav. Prav tako bodo opravili analizo učinkov protikoronskih paketov na pravice brezposelnih in odpravili morebitne posledice.

V koalicijski pogodbi se osredotočajo tudi na pozitiven odnos do invalidov, ki jih nameravajo vključiti v odločitve na področju invalidske tematike. Zavezali so se, da bodo investirali v invalidom prilagojeno infrastrukturo in preprečili prekarizacijo poklica osebnega asistenta.

Zagotoviti želijo učinkovitejšo rehabilitacijo in vzpostaviti sistem poklicne in zaposlitvene rehabilitacije, povečati zaposljivost invalidov in zagotoviti sistem za ohranjanje zaposlitve osebam z začasnimi ali trajnimi omejitvami. Ustanovili bodo poseben izvedenski organ, ki bo presojal trajno in začasno nezmožnost za delo in zavarovancem omogočal čim prejšnjo vrnitev na delovno mesto ali zaposlitev.

Obljubljajo preglednejši sistem invalidskega zavarovanja ter krepitev mreže socialnovarstvenih zavodov z zaposlitvenimi zadrugami in socialnimi podjetji.

Bodoči koalicijski partnerji so v razmisleku o delu prihodnje vlade pozornost namenili tudi ukrepom, namenjenim mladim, pri oblikovanju teh bodo sledili načelu "nič o mladih brez mladih".

Med drugim napovedujejo prenovo preživninskega sklada, s katero bi zagotovili ustavno pravico do preživljanja s strani obeh staršev, olajšan prehod mladih na vključujoč trg dela, reševanje problema prekarnosti, naslavljanje duševnih težav mladih in optimizacijo trenutne sheme javnega potniškega prometa.

Obetajo se tudi spremembe na področju izobraževanja, med drugim koalicijske partnerice obljubljajo posodobitev učnih načrtov, krepitev aktivnega državljanstva, spodbujanje politične participacije, v programih obveznega izobraževanja pa naslavljanje nestrpnosti do drugačnosti. Napovedujejo še spremembo zakona o tujcih v delu, ki zahteva izkazovanja dohodkov za preživljanje med študijem in spodbujanje mednarodnih izmenjav.

Mladi lahko računajo tudi na spremenjeno štipendijsko politiko, izhaja iz usklajenega besedila koalicijske pogodbe. Tako nameravajo v celoti digitalizirati postopke oddaje štipendijskih vlog, preverjanje upravičenosti do štipendij mora biti avtomatizirano, odpraviti nameravajo tudi zanje nesmiselno izključevanje državne in Zoisove štipendije ter spodbujati kadrovsko in kombinirano štipendiranje.

Posebno pozornost bodo koalicijske partnerice namenile tudi reševanju stanovanjske problematike mladih. Tako denimo napovedujejo pilotne projekte medgeneracijskih skupnosti in spodbude za prenovo starejših hiš na podeželju, obljubljajo tudi višja sredstva za gradnjo javnih študentskih domov in možnost vzpostavitve kampusa.

V sodelovanju z nevladnimi organizacijami se zavezujejo k oblikovanju celovitega sistema učinkovite integracije tujih delavcev in njihovih družinskih članov. Za tujce v osnovnih in srednjih šolah bo uvedeno večje število ur slovenskega jezika, integracijski programi bodo upoštevali prilagojeno učenje jezika za različne stopnje pismenosti, spodbujali bodo medgeneracijski in medkulturni prenos znanja in oblikovali posebne programe za usposabljanje migrantov, še posebej v deficitarnih poklicih.

Med prioritetami migracijske politike bodoče koalicijske partnerice navajajo usklajeno migracijsko in integracijsko politiko, prilagojeno izvajanje integracijskih programov, olajšanje dela in življenja tujcev, ki delajo v Sloveniji ter mirno reševanje medkulturnih sporov s sistematično kulturno mediacijo.

Tako obljubljajo strategijo zaposlovanja tujcev iz držav Evropske unije in tretjih držav, ki bo usklajena s potrebami gospodarstva in storitvami javnega sektorja.

Prizadevali si bodo še za usklajeno delovanje različnih inšpekcijskih ekip na deloviščih pri nadzoru zaposlovanja tujih delavcev ter pripravili bilateralne sporazume med delovnimi inšpekcijami držav nekdanje Jugoslavije.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window