Portal TFL

STA novice / Evropski poslanci pričeli z revizijo pravil o evropskih volitvah

torek, 3.5.2022

Bruselj, 03. maja (STA) - Poslanke in poslanci Evropskega parlamenta so danes pričeli z reformo akta o evropskih volitvah, s katero želijo 27 ločenih volitev z različnimi pravili spremeniti v enotne evropske volitve. Zakonodajni osnutek so potrdili s 323 glasovi za, 262 proti in 48 vzdržanimi glasovi, poroča Evropski parlament.

Po sistemu, ki ga predlagajo evropske poslanke in poslanci, bi vsak volivec imel dva glasova, enega na volitvah evropskih poslancev v nacionalnih volilnih enotah in enega v enotnem evropskem volilnem okrožju z 28 dodatnimi sedeži. Da bi zagotovili uravnoteženo geografsko zastopanost na teh listah, bi bile države članice razdeljene v tri skupine glede na število prebivalcev.

Parlament se želi spoprijeti tudi z neenako zastopanostjo spolov, pri čemer poudarja, da kljub splošnemu izboljšanju na zadnjih volitvah nekatere države niso izvolile niti ene evropske poslanke. Besedilo tako predlaga obvezno menjavanje ženskih in moških kandidatov ali kvote, pri čemer se ne smejo kršiti pravice nebinarnih oseb.

Med ostalimi predlogi za evropeizacijo volitev so uvedba 9. maja kot dneva skupnih evropskih volitev, uvedba pravice do kandidature na volitvah za vse Evropejce, stare najmanj 18 let, obvezen najnižji volilni prag 3,5 odstotka za volilna okrožja s 60 ali več sedeži, pravica do glasovanja za kandidata za predsednika Evropske komisije v sistemu vodilnih kandidatov ter enak dostop do volitev za vse državljane, tudi invalide, in možnost glasovanja po pošti.

Prav tako so poslanci naznanili, da bi bilo treba ustanoviti nov evropski volilni organ, ki bi nadzoroval postopek in zagotavljal skladnost z novimi pravili.

"Te reforme bodo okrepile vidnost evropskih političnih strank ter jim omogočile izvedbo kampanje po vsej EU. S tem bo oblikovana resnično vseevropska razprava. Ljudje bodo vedeli, da volijo za evropske politične entitete ter za vodilne kandidate za predsednika Evropske komisije," je dejal poročevalec Domenec Ruiz Devesa.

Kot je določeno v 223. členu pogodbe o delovanju EU, mora Svet EU zakonodajno pobudo parlamenta soglasno odobriti. Po potrditvi v parlamentu, ki je naslednji korak, pa jo morajo v skladu s svojimi ustavnimi zahtevami odobriti še vse države članice.

Akt o evropskih volitvah je bil sprejet leta 1976, spremenjen pa leta 2002 in 2018. Akt vsebuje splošna načela, ki jih morajo države članice upoštevati v svojih zakonih o volitvah v Evropski parlament.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window