torek, 26.4.2022
Luxembourg, 26. aprila (STA) - Sodišče Evropske unije je zavrnilo pritožbo, ki jo je vložila Poljska v zvezi s 17. členom evropske direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Po mnenju Poljske ta člen, ki določa načelo odgovornosti ponudnikov za zakonitost naloženih vsebin, krši svobodo izražanja in obveščanja.
Sodišče je danes v sporočilu za javnost navedlo, da je zakonodajalec določil primerna jamstva za zagotovitev spoštovanja pravice uporabnikov teh storitev do svobode izražanja in obveščanja, zagotovljene z listino Evropske unije o temeljnih pravicah.
17. člen direktive določa načelo, po katerem so ponudniki storitev deljenja vsebin na spletu neposredno odgovorni, kadar uporabniki njihovih storitev vsebine naložijo nezakonito.
Ponudniki so lahko vseeno te odgovornosti oproščeni. Za to morajo v skladu z direktivo med drugim dejavno nadzorovati vsebine, ki jih naložijo uporabniki, da bi preprečili dajanje na splet predmetov varstva, za katere imetniki pravic ne želijo, da so dostopni pri teh istih storitvah, je še zapisano v sporočilu Sodišča EU.
Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je več držav članic EU nasprotovalo nekaterim določilom reforme o avtorskih pravicah iz leta 2019. Nasprotniki reforme so namreč opozarjali, da zakonodaja od spletnih ponudnikov zahteva, da ti filtrirajo vsebine, še preden so objavljene.
Po njihovem prepričanju je to možno storiti le z orodji za samodejno prepoznavanje in filtriranje vsebin, kar pa neizbežno vodi v to, da je zavrnjenih več vsebin, kot bi bilo potrebno na podlagi direktive, še trdijo nasprotniki zakonodaje.
Sodišče v sporočilu za javnost med drugim poudarja, da 17. člen natančno določa, da njegova uporaba ne sme pripeljati do splošne obveznosti nadzora.
S tem istim členom je uvedenih več procesnih jamstev, s katerimi se varuje pravica uporabnikov do svobode izražanja in obveščanja, če bi ponudniki navedenih storitev vseeno po pomoti ali neutemeljeno onemogočili dostop do zakonitih vsebin, še sporoča sodišče EU.
Iz sodbe izhaja, da je zakonodajalec določil pravično ravnovesje med pravico do svobode izražanja in obveščanja ter pravico intelektualne lastnine, je še menilo sodišče.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki