sreda, 30.3.2022
Ljubljana, 30. marca (STA) - Opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB podpirajo predlog zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike, kot ga predlaga Inštitut 8. marec. Inštitut je danes začel z zbiranjem podpisov po Sloveniji, radi bi namreč zgradili široko mrežo podpore predlogu zakona po vsej državi. Omenjene stranke bodo prispevale tudi podpise.
Predsednica SD Tanja Fajon je v izjavi po oddaji podpisa za vložitev predloga poudarila, da s tem korakom opozarjajo na vse, kar je vlada škodljivega storila v tem mandatu. Prepričana je tudi, da je po referendumu o vodah zdaj nastopil ključen trenutek, s katerim lahko državljani s podporo civilni družbi opozorijo na nepravilnosti.
O morebitnih zadržkih, ker bodo tako z enim zamahom posegli v veliko število zakonov, do česar so bili v opoziciji v preteklosti kritični, pa Fajonova odgovarja, da bodo po vložitvi predloga v parlamentarni postopek podali tudi svoje pripombe. Ker bo o predlogu zakona najverjetneje odločal nov sklic parlamenta, pa se bodo o prioritetnih spremembah po besedah Fajonove dogovarjale stranke nove koalicije. "Gre za to, da postavimo nazaj pravno državo in odpravimo neenakosti," je še prepričana.
Jani Möderndorfer (LMŠ) pa je ob prispevanju podpisa ocenil, da je nesporno dejstvo, da aktualna vlada odhaja, naredila pa je ogromno škode. Akcija zbiranja podpisov je po njegovih besedah dokaz, da stranke KUL, Gibanje Svoboda in nevladni sektor skupaj zmorejo tisto, česar ni zmogla trenutna vlada. Kot je še zatrdil, pa spremembe v veljavo ne bodo stopile čez noč in po nujnem postopku, kot je bila praksa vlade, ampak v dogovoru z nevladnimi organizacijami in ljudmi.
Poslanec Levice Miha Kordiš je dejal, da je tretja Janševa vlada v dveh letih svojega mandata naredila toliko škode, da se je ne da popisati in zaobjeti v enem samem zakonu. "Tisto, kar se vendarle da, pa se je pretočilo v ta zakon proti škodljivim ukrepom Janševe vlade, ki ga v Levici podpiramo", je dodal. Hkrati je opozoril, da je vse odvisno od naslednjega sklica državnega zbora, pri čemer je opozoril, da niso vsi tovrstni ukrepi v pristojnosti DZ. "Na čelu z zelo spornim policijskim kadrovanjem po represivni vertikali," je dodal.
V stranki SAB ta zakon podpirajo v večini točk, je dejal generalni sekretar SAB Jernej Pavlič. Hkrati pa podpirajo vse napore, da se stvari, ki jih je vlada ta mandat usmerila v rušenje pravne države, svobodnih medijev "in še nekateri drugi ukrepi, ki dejansko slabšajo sam status države", spremenijo in vrnejo v predhodno stanje, je dodal. Spomnil je, da je opozicija v tem mandatu izčrpala vsa demokratična sredstva, ki jih je imela na razpolago, a "seveda, če nimaš večine, teh stvari ne moreš zaustaviti, zato je prav, da gremo po pravni poti".
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki