ponedeljek, 28.3.2022
Lukovica/Domžale, 28. marca (STA) - Ministrstvo za okolje in prostor je danes v javno obravnavo poslalo predlog uredbe o krajinskem parku Češeniške in Prevojske gmajne. Gre za okoli 416 hektarjev veliko območje, ki leži v Ljubljanski kotlini in obsega dele območij občin Domžale in Lukovica. Javna obravnava predlagane uredbe bo potekala do 28. maja, so sporočili z ministrstva.
Zavod za varstvo narave je lani pripravil strokovne podlage, na podlagi katerih so na ministrstvu pripravili osnutek akta za zavarovanje območja kot krajinskega parka. Osnutek akta so usklajevali z obema občinama.
Aprila pa bosta potekali tudi dve javni obravnavi, in sicer 5. aprila za občino Domžale in 6. aprila za občino Lukovica.
Od danes naprej se je z gradivom mogoče seznaniti tudi na spletni strani e-demokracija in spletnih straneh občin. Elektronska predstavitev omogoča tudi vpogled kartografskega dela gradiva.
Zainteresirana javnost lahko pripombe in predloge v času javne razprave dajo pisno na mestih javne predstavitve kot zapis v knjigo pripomb in predlogov, lahko pa jih pošlje na naslov ministrstva za okolje in prostor ali na elektronski naslov gp.mop@gov.si.
Območje je zaradi izjemnih naravnih danosti uvrščeno v ekološko pomembno območje in v evropsko ekološko omrežje Natura 2000, so pojasnili na ministrstvu. Na tem območju znotraj gozda ležijo tudi številna mokrišča, največja so poplavno območje Rovščice s črnojelševjem (Blata) ter tri še ohranjena prehodna barja, ki so zelo redek habitatni tip v Sloveniji.
Prisotna so tudi številna manjša mokrišča, kot so mokrotna območja v depresijah in ulekninah, nizka barja, kotanje z vodo, povirni kraki in poplavna območja potokov Rovščica, Želodnik in Erjavec.
"Zaradi raznolikosti in prepleta kopnih in vodnih življenjskih okolij, celovitosti in ohranjenosti je tukaj prisotna visoka biodiverziteta, vključno s številnimi slovensko in evropsko ogroženimi in zavarovanimi vrstami ter habitatnimi tipi. Območje ima tudi posebne in kompleksne hidrološke lastnosti," so zapisali.
Pri ustanovitvi zavarovanega območja bo zelo pomembno mnenje lokalnega prebivalstva in njihovo razumevanje, da zavarovano območje in ohranjena narava prinašata dolgoročne koristi za kakovostno življenje, so poudarili na ministrstvu.
Med prednosti, ki jih prebivalcem in občinama prinaša ustanovitev krajinskega parka, so na ministrstvu izpostavili zdravo življenje v naravno ohranjenem okolju, ohranitev strnjenega nižinskega gozda, ki vključuje tudi mokrotne manjšinske ekosisteme, ohranitev vrst, ki so drugje v Evropi že skoraj izginile, ter večjo prepoznavnost območja.
Krajinski park sicer v prostor prinaša tudi nekatere omejitve. Na celotnem območju parka ne bo dovoljeno ravnati, posegati, umeščati ali izvajati dejavnosti in aktivnosti v obsegu, času in na način, ki ogroža cilje parka in slabša hidrološke, geomorfološke in ekološke lastnosti parka, predvsem z vidika doseganja ugodnega stanja rastlinskih in živalskih vrst, njihovih habitatov in habitatnih tipov.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki