Portal TFL

STA novice / Prihodnji teden v parlamentu: DZ o vmesnih poročilih obeh preiskovalnih komisij glede epidemije, o preprečevanju financiranja terorizma ter veleposlanikih (ozadje)

nedelja, 20.3.2022

Ljubljana, 20. marca (STA) - Na nadaljevanju seje DZ bodo med drugim obravnavali vmesni poročili obeh preiskovalnih komisij glede epidemije. Odbor za finance bo po nujnem postopku obravnaval predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, DZ bo o njem lahko glasoval že naslednji dan. Odbor za zunanje zadeve naj bi obravnaval kandidate za veleposlanike.

Poslanci bodo v prihodnjem tednu nadaljevali s 30. redno sejo državnega zbora. Med drugim bo DZ v ponedeljek obravnaval še predlog o resoluciji o nacionalnem programu izobraževanja odraslih za obdobje 2022-2023, v sredo pa predlog resolucije o nacionalnem programu visokega šolstva do 2030.

Pred četrtkovim začetkom volilne kampanje za aprilske državnozborske volitve bodo v ponedeljek na odboru za kulturo obravnavali tudi poročilo o delovanju nadzornega sveta javne radiotelevizije (RTV), znova se bo v torek sestala preiskovalna komisija, ki ugotavlja domnevno pranja denarja v NKBM, domnevno nezakonito financiranje politične stranke SDS in domnevno nezakonito financiranje volilne kampanje SDS za predčasne volitve poslancev v DZ leta 2018.

Komisija za nadzor javnih financ bo v četrtek prav tako obravnavala poročilo o delovanju nadzornega sveta RTV v preteklem letu, poročilo ministrstva za finance o postopkih inšpekcijskega nadzora nad porabo proračuna za obdobje od 1. julija do 31. decembra 2021. Komisija bo obravnavala tudi poročilo nadzornega odbora Sklada za financiranje Nuklearne elektrarne Krško (NEK), odlaganje radioaktivnih odpadkov iz NEK in poslovanje sklada v letu 2020.

Vmesni poročili preiskovalnih komisij glede epidemije

DZ bo na ponedeljkovem nadaljevanju 30. redne seje obravnaval vmesni poročili obeh preiskovalnih komisij, ki sta pod drobnogled vzeli epidemijo koronavirusa - tako opozicijsko pod vodstvom Roberta Pavšiča (LMŠ) kot tudi koalicijsko pod vodstvom Suzane Lep Šimenko (SDS).

Parlamentarna preiskovalna komisija, ki na zahtevo opozicije preiskuje z epidemijo covida-19 povezane vladne ukrepe od 1. marca 2020 naprej, je vmesno poročilo sprejela 24. februarja. Vlada je po mnenju predsednika preiskovalne komisije Roberta Pavšiča dokazano odgovorna za vse zgrešene ukrepe, za presežne smrti, za finančno neustrezne ukrepe in za neposredno vmešavanje v stroko. Pri tem je po njegovih besedah izpostavljena politična odgovornost štirinajste slovenske vlade kot kolektivnega organa. Še posebna odgovornost pa je pripisana predsedniku vlade Janezu Janši, "ki je samovoljno večkrat mimo utemeljenih in že sprejetih pravil obravnavanja epidemije spreminjal sistem, ga prilagajal samemu sebi, samo zaradi tega, da je sledil nekaterim drugim agendam," je ob predstavitvi vmesnega poročila naštel Pavšič.

Kot naznanitev sumov več kaznivih dejanj so poročilo predali preiskovalnim organom in vlado pozvali k takojšnjemu odstopu. Poleg nepravilnosti glede obvladovanja epidemije v sklepih predlagajo tudi zaščito t. i. žvižgačev ter opolnomočenje medijev.

Parlamentarna preiskovalna komisija pod vodstvom Suzane Lep Šimenko (SDS), ki na zahtevo koalicije preiskuje zagotavljanje zaščitne opreme ter ukrepe institucij ter nosilcev javnih funkcij za zajezitev širjenja bolezni covid-19 za obdobje od 1. februarja 2020 do odreditve te parlamentarne preiskave, je ugotovila, da je bila prejšnja, torej Šarčeva vlada neučinkovita pri sprejemanju epidemičnih ukrepov in zagotavljanju zaščitne opreme.

Vlada je po mnenju komisije s pristopom, ki "je temeljil na prepričanju, da bodo bolnišnice same zmogle zagotoviti zaščitno opremo, objektivno pripomogla k skoraj ničelnim zalogam zaščitne opreme v državnih skladiščih", so zapisali. Prav tako si po navedbah komisije nekdanji predsednik vlade Marjan Šarec ni prebral državnega načrta zaščite in reševanja ob pojavu epidemije nalezljive bolezni, s tem pa po oceni komisije opustil dolžno skrbnost. V poročilu je problematizirana tudi donacija zaščitnih mask Kitajski v začetku februarja 2020.

Odklonilno mnenje k vmesnemu poročilu sta podala poslanca opozicije Franc Trček (SD) in Robert Pavšič (LMŠ), in sicer problematizirata preiskovalno obdobje in to, da poročilo po njunem mnenju ne navaja ene od glavnih odgovornih oseb, gospodarskega ministra Zdravka Počivalška. LMŠ je zato vložila dopolnilo, s katerim predlaga, naj DZ pripravi pravno podlago, s katero bo javnosti omogočen zakonit vpogled v zbrano dokazno gradivo obeh preiskovalnih komisij.

DZ bo v ponedeljek obravnaval tudi poročilo o poteku in ugotovitvah odgovornosti nosilcev javnih funkcij na področju nabav in upravljanja z medicinsko opremo in zdravstvenim materialom ter o razlogih za nedokončano parlamentarno preiskavo, ki jo vodi Karmen Furman.

Odbor za finance po nujnem postopku o predlogu zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma

Odbor za finance bo v torek obravnaval popravljen predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma. Poslanci so predlog obravnavali že na seji pretekli ponedeljek in sicer po nujnem postopku, kot je določil kolegij predsednika DZ. V kolikor bo predlog potrjen na odboru, bodo poslanci o njem glasovali že v sredo, na zadnjem dnevu tokratne seje DZ.

Gre sicer za že drugi predlog tega zakona, potem ko je DZ prejšnjega na januarski seji zavrnil z 52 glasovi proti in 31 za. Novi predlog je praktično enak kot prejšnji, vsebinska sprememba je le v 159. členu, kjer je dodana določba, da lahko zavezanec inšpektorju, ki nima odločbe pristojnega sodišča, odkloni vstop v stanovanjske prostore. Da gre pri novem predlogu le za kozmetične popravke "pik in vejic", se vrstijo očitki iz opozicijskih vrst. Preširoka pooblastila v inšpekcijskem postopku in prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov so bili tudi glavni očitek poslancev opozicije v postopku obravnave prvotnega predloga zakona.

Tudi sicer so nujnem postopku nasprotovali poslanci Levice, LMŠ, SD in SAB, ki se jim ne zdi prav, da bi urad za preprečevanje pranja denarja mesec pred volitvami dobil prevelika pooblastila. Na finančnem ministrstvu pa ob tem opozarjajo, da je treba zakon sprejeti čim prej, saj se bo z njim določilo prenos zakonodajnih aktov EU v slovenski pravni red. Z njim se bo uvedlo tudi nekatere izboljšave v sistemu preprečevanja pranja denarja, še dodajajo na pristojnem ministrstvu.

Odbor za zunanje zadeve znova o veleposlanikih

Odbor za zunanje zadeve se bo v četrtek sestal na zaprti seji s stopnjo tajnosti interno. Vabljeni so urad predsednika republike, kabinet predsednika vlade in ministrstvo za zunanje zadeve. Na seji bodo po informacijah STA obravnavali kandidate za bodoče veleposlanike.

Pred slabima dvema tednoma so zaprto sejo ob predstavitvi petih kandidatov za veleposlanike zapustili člani odbora iz vrst levosredinske opozicije, saj so gradivo o kandidatih dobili šele na sami seji in tako na predstavitve kandidatov niso bili pripravljeni. Koaliciji so očitali tudi, da gre za politično kadrovanje, saj da vsi predlagani kandidati za veleposlanike prihajajo iz ožjega kroga zunanjega ministra Anžeta Logarja (SDS).

Časovnica dogajanja v parlamentu

PONEDELJEK, 21. 3.

9.00 nadaljevanje seje DZ, na kateri bodo najprej za zaprtimi vrati obravnavali poročilo o delu Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb za leto 2021, v nadaljevanju bodo na odprti seji med drugim obravnavali vmesni poročili parlamentarne preiskovalne komisije o zagotavljanju zaščitne opreme ter ukrepih institucij in nosilcev javnih funkcij za zajezitev širjenja bolezni covid-19 ter preiskovalne komisije, ki na zahtevo opozicije preiskuje z epidemijo covida-19 povezane vladne ukrepe; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qm5zlB

TOREK, 22. 3.

9.00 seja odbora DZ za finance, na kateri bodo obravnavali predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qppO7y

14.00 seja preiskovalne komisije DZ o financiranju političnih strank, na kateri bodo med drugim zaslišali Ajdo Brlec, Tomaža Seljaka in Cvetka Sršena; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qWkveh

SREDA, 23. 3.

9.00 zadnji dan seje DZ, na kateri bodo poslanci med drugim obravnavali predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qm5zlB

ČETRTEK, 24. 3.

9.00 seja komisije DZ za nadzor javnih financ, na kateri bodo obravnavali poročilo o delovanju nadzornega sveta javnega zavoda RTV Slovenija v letu 2021, poročilo ministrstva za finance o opravljenih postopkih inšpekcijskega nadzora nad porabo sredstev državnega proračuna v obdobju od 1. 7. do 31. 12. 2021 ter poročilo nadzornega odbora sklada za financiranje razgradnje NEK in za odlaganje radioaktivnih odpadkov iz NEK o poslovanju sklada za leto 2020; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qYP63K

9.00 zaprta seja odbora DZ za zunanjo politiko, na kateri bodo obravnavali gradiva vlade; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qkh6U8

15.00 seja odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, na kateri bodo med drugim obravnavali predlog stališča RS do predloga uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o obravnavanju instrumentalizacije na področju migracij in azila; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qnvemP

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window