Portal TFL

STA novice / Evropski parlament zahteva prepoved zlatih potnih listov

sreda, 9.3.2022

Strasbourg, 09. marca (STA) - Evropski poslanci so danes z veliko večino sprejeli poročilo o zakonodajni pobudi za prepoved izdajanja t. i. zlatih potnih listov v članicah EU. V njem Evropsko komisijo pozivajo, naj predloži predlog še pred koncem svojega mandata.

Shema t. i. zlatih potnih listov, po kateri lahko državljani tretjih držav prejmejo te dokumente, običajno v zahvalo za izdatno vlaganje v lokalno gospodarstvo, je etično, pravno in gospodarsko sporna, povzroča pa tudi resno varnostno tveganje ter spodkopava bistvo koncepta državljanstva EU, so sporočili iz Evropskega parlamenta.

Poslanci v poročilu poudarjajo, da programi, ki državljanom tretjih držav omogočajo, da v zameno za denar pridobijo državljanske pravice, "spodkopavajo bistvo evropskega državljanstva". Države članice, kot so Malta, Bolgarija in Ciper, na ta način "prodajajo nekaj, s čimer se naj sploh ne bi trgovalo". Zato poslanci zahtevajo, da se ti programi postopno ukinejo.

Med letoma 2011 in 2019 je v programih državljanstva in prebivališča v zameno za naložbe po podatkih Evropskega parlamenta sodelovalo vsaj 130.000 oseb, zadevne države pa so na ta način ustvarile 21,8 milijarde evrov prihodkov.

Vprašanje zlatih potnih listov se je še dodatno izpostavilo ob ruski invaziji na Ukrajino, saj so med njihovimi imetniki tudi številni bogati Rusi.

Evropska komisija je sicer že oktobra lani sprožila pravni postopek proti Cipru in Malti zaradi dodeljevanja državljanstva v zameno za vnaprej določeno plačilo ali naložbo.

Malta je prejšnji teden napovedala, da bo zaradi ruskega napada na Ukrajino ustavila preučevanje prošenj Rusov in Belorusov ter začasno ukinila izdajanje zlatih potnih listov. V Bolgariji je vlada pripravila osnutek zakona za njihovo odpravo, na Cipru pa trenutno obravnavajo samo vloge, vložene pred novembrom 2020.

Po danes sprejetem poročilu mora komisija zdaj pripraviti ustrezen zakonodajni predlog ali pa parlamentu utemeljiti svojo odločitev, da tega ne bo storila.

Evroposlanci so danes z veliko večino potrdili tudi poročilo, ki sledi njihovi razpravi o širjenju dezinformacij in vmešavanju avtoritarnih držav, kot sta Rusija in Kitajska. Parlament EU v njem poziva, naj oblikuje skupno strategijo za soočanje z izzivom dezinformacij, vključno z uvedbo posebnih sankcij za tuje vmešavanje in dezinformacijske kampanje.

Poslanke in poslanci vztrajajo tudi, da je treba v ozaveščanje javnosti in širjenje splošnih informacij vključiti organizacije civilne družbe, kot to kažejo tajvanski primeri dobre prakse. Poudarjajo tudi potrebo po ukrepanju na svetovni ravni s podobno mislečimi partnerji.

Preiskava Evropskega parlamenta o tem, kako zlonamerne tuje sile manipulirajo z informacijami in se vmešavajo v EU, da bi spodkopale demokratične procese, je pokazala, da lahko zlonamerni akterji brez strahu pred posledicami vplivajo na volitve, izvajajo kibernetske napade, novačijo nekdanje visoke politike in spodbujajo razdvojenost v javnih razpravah.

Ruska vlada je v vojni, ki poteka v Ukrajini, dokazala, da "je mogoče kot orožje uporabiti celo informacije", saj "zlobno in obširno uporablja dezinformacije" in tako glede vojne zavaja svoje državljane in mednarodno skupnost. Parlament zato pozdravlja nedavno uveljavitev prepovedi delovanja ruskih medijev, kot sta Sputnik in RT v EU.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window