torek, 1.3.2022
Ljubljana, 01. marca (STA) - Strokovnjaki Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) Sloveniji na področju invalidskega in zdravstvenega zavarovanja predlagajo vzpostavitev vzporednega sistema vračanja na delo in rehabilitacije, ki bi se začel izvajati najkasneje tri mesece po nastanku bolezni ali poškodbe.
Po navedbah ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so strokovnjaki OECD ocenili, da slovenski sistem vsebuje nekatere močne elemente, vendar "se prizadevanja za vračanje na delo in rehabilitacijo začenjajo prepozno: po uradni potrditvi invalidnosti in zato v večini primerov šele po več letih od nastanka zdravstvene ovire za zaposlovanje".
Navedli so, da "so za preprečevanje izstopa invalidov s trga dela potrebne korenite spremembe, zato OECD predlaga vzpostavitev vzporednega sistema vračanja na delo in rehabilitacije, ki bi se začel izvajati najkasneje tri mesece po nastanku bolezni ali poškodbe". "Vodil bi ga enotni izvedenski organ, ki bi usklajeval rehabilitacijska prizadevanja treh glavnih deležnikov v Sloveniji, zavoda za zdravstveno zavarovanje, pokojninskega zavoda in zavoda za zaposlovanje," so bili po navedbah ministrstva ključni poudarki predstavnikov OECD v sklopu današnje konference, namenjene predstavitvi analize in priporočil OECD na področju invalidskega in zdravstvenega zavarovanja.
Na ministrstvu za delo so dodali, da si vseskozi prizadevajo za rešitve, ki bodo prispevale k dolgotrajnejši vključenosti oseb, ki so zaradi zdravstvenih težav izključene s trga dela. Minister Janez Cigler Kralj je izpostavil, da "gre za osebe v aktivni dobi življenja, ki jim zaradi zmanjšane zmožnosti za delo ni zagotovljena socialna vključenost in so postavljene v neenakopraven položaj, širše gledano pa ima ta problematika tudi posledice na vzdržnost pokojninskega sistema".
Kot primer dobre prakse je izpostavil pilotni projekt Zgodnja poklicna in zaposlitvena rehabilitacija v procesu vračanja na delo, ki ga vodi Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča in znotraj katerega se v praksi že preizkušajo potencialne rešitve in izboljšave sistema.
Cigler Kralj je še povedal, da je slovenski sistem "zmogljiv in ima številne strukturne prednosti, vključno z močno vlogo Zavoda RS za zaposlovanje na področju politike invalidskega varstva". "Na drugi strani, kot ugotavlja analiza OECD in na katere že dlje časa opozarjajo tudi naši domači strokovnjaki, naš sistem zavira vedno več posebnosti in pomanjkljivosti," je dodal minister.
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je izpostavil problematiko nejasno opredeljenih obdobij odsotnosti z dela in dolgotrajnih bolniških staležev in absentizma, so sporočili z ministrstva za zdravje.
Današnja virtualna konferenca je bila izvedena v okviru projekta celostne zasnove sprememb na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Po konferenci konec januarja, kjer so bili predstavljeni zaključki na področju pokojninskega sistema, je bila današnja konferenca usmerjena na področje invalidskega in zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji.
Zaključki projekta so za Slovenijo po navedbah ministrstva za zdravje pomembni, saj predstavljajo strokovno in analitično podlago za začetek uvajanja sprememb na področju pokojninskega, invalidskega in zdravstvenega zavarovanja.
Projekt je izvedel OECD, financiral pa se je s sredstvi EU iz programa za podporo strukturnim reformam ter pripravljal v sodelovanju z generalnim direktoratom za podporo strukturnim reformam Evropske komisije.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki