četrtek, 24.2.2022
Ljubljana, 24. februarja (STA) - Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je na današnji seji prižgal zeleno luč predlogu novele zakona o voznikih, ki poenostavlja postopke za pridobitev vozniškega dovoljenja kategorije A1 in AM. Člani odbora pa so na današnji seji podprli tudi predlog zakona o oskrbi s toploto iz distribucijskih sistemov.
V imenu predlagateljev je predlog novele zakona o voznikih na odboru predstavil državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Aleš Mihelič. S predlogom novele se poenostavlja postopke za pridobitev vozniškega dovoljenja kategorije A1 (motorna kolesa na dveh kolesih s stransko prikolico ali brez nje) ter AM (kolesa z motorjem in lahka štirikolesa), novela pa s tem zagotavlja tudi delni prenos evropske direktive.
S predlogom se določajo še pogoji za možnost izvajanja usposabljanj kandidatov za voznike ter izobraževanj učiteljev vožnje, učiteljev predpisov in strokovnih vodij šole vožnje na daljavo, je pojasnil Mihelič.
Novela pa določa tudi pravno podlago za preverjanje podatkov v evidenci o vozniških dovoljenjih pri izdaji mednarodnih dovoljenj, in pogoje za ponovni zdravstveni pregled oseb, za katere je bilo pri zdravstvenem ali kontrolnem pregledu ugotovljeno, da so telesno in duševno nezmožne za vožnjo motornega vozila. Določa se tudi izjema za predčasno opravljanje zdravstvenega pregleda v primeru izbrisa kode omejitev zaradi zdravstvenih razlogov.
Člani odbora so na današnji seji obravnavali tudi predloga zakona o oskrbi s toploto iz distribucijskih sistemov. Gre za del dosedanjega energetskega zakona, katerega vsebino bodo razdelili na več samostojnih zakonov. Nanaša se na področje distribucije toplote in plinov iz distribucijskih sistemov, ki niso povezani s katerim od prenosnih sistemov in zato predstavljajo naravni monopol tudi v primeru prodaje samega energenta.
Kot je pojasnil Mihelič, s predlogom poskušajo ujeti ravnotežje med varovanjem odjemalcev v odnosu do monopolnega dobavitelja in dovolj svobode pri oblikovanju poslovnega modela distributerja toplote za ekonomsko vzdržno in moderno tehnično distribucijo. Po predlogu zakona se zvišuje tudi kriterij za obvezno regulacijo cene toplote, pri čemer pa dopušča manjšim sistemom, da še naprej določajo ceno toplote v skladu z metodologijo in soglasjem agencije na izhodiščno ceno.
Metoda regulacije cene toplote iz sistemov daljinskega ogrevanja na osnovi pričakovanih stroškov in izhodiščne cene ostaja enaka dosedanji, predlog zakona pa uvaja možnost dodatka k ceni oz. tarifni postavki, ki jo na osnovi soglasja občine določi distributer.
Poslanec SAB Andrej Rajh je ob tem v razpravi izpostavil, da energetska kriza priča, da so daljinski sistemi ogrevanja oz. oskrbe s toploto eden izmed načinov zagotavljanja lastne samooskrbe in energetske varnosti. Kot je še ocenil, bi se na podlagi predloga omenjenega zakona v nadaljevanju lahko pripravil tudi podrobnejši pravilnik, kako naj lokalne skupnosti pripravijo energetske koncepte svojih skupnosti. Energetska kriza je namreč po njegovih besedah pokazala, da ti niso dovolj dodelani in ne odgovarjajo na izzive in morebitne anomalije tržnega gospodarstva.
Poslanec Levice Boštjan Koražija pa je v razpravi izrazil bojazen, da bi predlog zakona na trgu povzročil deregulacijo oziroma višje stroške odjemalcev. Ostale poslanske skupine se v razpravo niso vključile.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki