sreda, 23.2.2022
Bruselj, 23. februarja (STA) - Evropska komisija je danes sprejela predlog direktive o primerni skrbnosti podjetij glede trajnosti, katere cilj je spodbujati trajnostno in odgovorno ravnanje podjetij v vseh globalnih verigah vrednosti. Nova pravila bodo zajemala podjetja v EU z več kot 500 zaposlenimi in več kot 150 milijoni evrov čistega prihodka, so sporočili iz Bruslja.
Pravila bodo zajemala tudi družbe z omejeno odgovornostjo, delujoče v opredeljenih sektorjih z velikim učinkom, ki imajo več kot 250 zaposlenih in čisti prihodek v višini 40 milijonov evrov in več po vsem svetu. Za te družbe se bodo pravila začela uporabljati dve leti pozneje kot za prvo skupino skupino podjetij.
Pravila veljajo tudi za podjetja izven EU, ki pa so dejavna v EU in katerih zgornji prag prometa je usklajen s prvima dvema skupinama podjetji ter ustvarjen v EU.
Mala in srednje velika podjetja niso neposredno vključena v področje uporabe tega predloga, so poudarili v sporočilu za javnost.
Da bi podjetja izpolnila dolžnost primerne skrbnosti podjetij, morajo v politike vključiti primerno skrbnost, opredeliti dejanske ali morebitne škodljive vplive na človekove pravice in okolje, preprečiti ali ublažiti morebitne vplive, odpraviti ali čim bolj zmanjšati dejanske vplive, vzpostaviti in vzdrževati pritožbeni postopek, spremljati učinkovitost politike in ukrepov primerne skrbnosti ter o primerni skrbnosti obveščati javnost.
"Konkretneje to pomeni, da bo v mednarodne konvencije vključeno učinkovitejše varstvo človekovih pravic. Delavci morajo na primer imeti dostop do varnih in zdravih delovnih pogojev. Podobno bo ta predlog omogočil izogibanje škodljivim vplivom na okolje v nasprotju s ključnimi okoljskimi konvencijami," so zapisali.
Nacionalni upravni organi, ki jih imenujejo države članice, bodo odgovorni za nadzor nad temi novimi pravili in lahko v primeru neskladnosti naložijo globe. Poleg tega bodo žrtve kršitev imele možnost vložiti odškodninsko tožbo, ki bi se ji bilo mogoče izogniti z ustreznimi ukrepi primerne skrbnosti, so še pojasnili.
Iz okoljske organizacije Focus so medtem sporočili, da pozdravljajo premik k večji odgovornosti podjetij do okolja in ljudi. "To je prvič, da bodo podjetja v EU odgovorna za povzročeno škodo, tudi s strani hčerinskih podjetij in posrednih ter neposrednih dobaviteljev," so zapisali.
Obenem pa s številnimi evropskimi organizacijami civilne družbe opozarjajo na vrzeli v zakonodaji, ki omogočajo podjetjem, da se izognejo odgovornosti že z zagotovilom, da so izpolnila obveznosti, četudi ne bodo dokazano ukrepala proti kršitvam človekovih pravic in okoljski škodi.
V Focusu zato skupaj s široko mrežo organizacij civilne družbe iz cele Evrope, pričakujejo, da bo predlog okrepljen tako, da bodo podjetja primorana zagotoviti povračilo škode, ki nastane kot posledica njihovega delovanja, so zapisali v sporočilu za javnost.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki