Portal TFL

STA novice / Računsko sodišče odziv vlade in ministrstva glede zmanjševanja revščine ocenilo kot skoraj zadovoljiv

četrtek, 27.1.2022

Ljubljana, 27. januarja (STA) - Vlada je bila s popravljalnimi ukrepi kot odzivu na septembra lani objavljeno revizijsko poročilo glede delovanja pri zmanjševanju revščine od leta 2017 do leta 2020 le delno uspešna, medtem ko so bili izkazani ukrepi ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti zadovoljivi, v porevizijskem poročilu ugotavlja računsko sodišče.

Računsko sodišče je lansko jesen v revizijskem poročilu o uspešnosti zmanjševanja revščine ocenilo, da sta bila vlada in ministrstvo pri tem le delno uspešna. Ker vse razkrite nesmotrnosti niso bile odpravljene med revizijo, so od obeh zahtevali predložitev odzivnih poročil, oba organa pa sta se na poziv odzvala s predstavitvijo popravljanih ukrepov.

Med drugim so revizorji v poročilu ugotavljali, da se je veljavnost resolucije o nacionalnem programu socialnega varstva za obdobje 2013-2020 iztekla, ministrstvo pa vladi ni pravočasno predložilo nove resolucije, o kateri bi odločal državni zbor.

Vlada je v svojem odzivu med drugim navedla, da je pripravila načrt aktivnosti, v katerem je zapisala, da ji bo ministrstvo predlog resolucije predložilo do konca leta 2021, ministrski kabinet pa bi ga obravnaval najpozneje do 15. januarja letos. Ob tem pa niso navedli, kdaj naj bi dokument v sprejem poslali državnemu zboru, zaradi česar je računsko sodišče popravljalni ukrep ocenilo kot le delno zadovoljiv.

Pristojno ministrstvo je sicer pripravilo predlog resolucije za obdobje 2021-2030 in ga 9. julija poslalo v javno razpravo, nato pa ga konec novembra, dopolnjenega na podlagi prejetih pripomb, dalo v medresorsko usklajevanje. Mnenja vseh organov so prejeli 20. decembra, tako da so resolucijo vladi v sprejem predložili tik pred koncem leta, kar je računsko sodišče ocenilo kot zadovoljiv odziv.

Revizorji so bili zadovoljni tudi z odzivom ministrstva glede njihovih ugotovitev, da ni pripravilo navodil, ki bi centrom za socialno delo nalagala enoten in sistematičen način vzpostavitve notranjih kontrol, na kar je opozorila že notranja revizija ministrstva.

V zvezi s tem so z ministrstva za delo računsko sodišče obvestili, da so 20. decembra lani centrom za socialno delo posredovali navodila oz. smernice za pravilno izvajanje kontrole nad zakonitostjo izdanih aktov in pravilnostjo postopkov dela ter s tem porabo javnih sredstev.

Notranjo kontrolo bodo od letos centri izvajali na vsake tri mesece, in sicer za naključno izbrane zadeve, ki so bile rešene v obdobju preverjanja in zoper katere ni bila vložena pritožba. Narejena bo za najmanj odstotek, vendar največ 30 zadev na posamezno enoto centra za socialno delo.

Centri bodo nato v skladu z ugotovitvami notranje kontrole prejeli navodila za potrebne ukrepe in odpravo nepravilnosti, o ugotovitvah pa bodo morali pripraviti tudi končno poročilo in ga predložiti ministrstvu do 1. marca za preteklo koledarsko leto.

Slovenija si je sicer z resolucijo o nacionalnem programu socialnega varstva za obdobje 2013-2020 zadala, da se bo število oseb, ki živijo v tveganju socialne izključenosti, do leta 2020 zmanjšalo pod 321.000, v Strategiji razvoja Slovenije 2030 pa, da bo stopnja tveganja socialne izključenosti do leta 2030 zmanjšana na manj kot 16 odstotkov.

Računsko sodišče je v lanski reviziji med drugim ugotovilo, da sta bila oba načrtovana cilja v obdobju, na katero se nanaša revizija, dosežena, vendar vlada in ministrstvo, pristojno za socialne zadeve nista bila uspešna pri doseganju zmanjševanja stopenj tveganja revščine vseh ogroženih in ranljivih skupin prebivalstva.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window