Portal TFL

STA novice / Poljska in Madžarska ovirata prenos globalnega davka za multinacionalke v zakonodajo EU

torek, 18.1.2022

Bruselj, 18. januarja (STA) - Finančni ministri EU so danes v Bruslju razpravljali o prenosu globalnega dogovora o uvedbi najmanj 15-odstotnega minimalnega davka na dobiček velikih podjetij v evropsko zakonodajo. Francosko predsedstvo, ki si je to zadalo za prioriteto, cilja na politični dogovor v marcu, pri čemer pa je naletelo na nasprotovanje Poljske in Madžarske.

Francosko predsedstvo želi zagotoviti, da bo unija globalni dogovor s sprejetjem direktive uveljavila v predvidenem roku, torej do 1. januarja prihodnje leto. Poleg tega cilja Francija na dogovor marca, saj se želi predsednik Emmanuel Macron pred aprilskimi volitvami pohvaliti z dosežki na evropskem odru.

Za davčne odločitve je potrebno soglasje. Skupina držav, med njimi Poljska in Madžarska, ima določene pomisleke. Pozornost je pri tem usmerjena zlasti v Varšavo in Budimpešto, saj sta državi v preteklosti zagrozili z blokado odločanja v uniji, ker Evropska komisija ne odobri njunih načrtov za okrevanje.

Državi svoje nasprotovanje sicer uradno utemeljujeta s stališčem, da je treba dogovor o minimalnem davku na dobiček multinacionalk uveljaviti istočasno kot za zdaj še nezapečaten dogovor o digitalnem davku, ki predvideva obdavčitev podjetij tam, kjer pridelajo dobičke, in cilja na tehnološke velikane.

Francoski gospodarski minister Bruno Le Maire, ki je vodil današnjo razpravo, je ob tem izpostavil, da je pravni kontekst omenjenih dogovorov različen in da je potreben ločen zakonodajni postopek unije za prenos dogovora o minimalnem davku na dobiček multinacionalk.

Stališče Varšave in Budimpešte pa je Le Maire označil za nerazumljivo, saj da direktiva, s katero unija globalni dogovor prenaša v svojo zakonodajo, zvesto sledi dogovoru, doseženem v okviru Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), ki so ga članice unije podprle.

Francija je danes v Bruslju predstavila prednostne naloge svojega predsedovanja v prvi polovici leta na finančnem in gospodarskem področju, med katerimi sta omenjeni prenos globalnega dogovora o obdavčevanju multinacionalk in napredek v razpravi o reformi evropskih proračunskih pravil.

Veliko pozornosti namenja izrednemu vrhu EU 10. in 11. marca, ki naj bi bil vrh "nove evropske blaginje" po pandemiji, kar da terja več naložb, pravičnosti in inovacij. Na vrhu naj bi med drugim razpravljali o zagotavljanju finančne in gospodarske neodvisnosti Evrope v odnosu do Kitajske in ZDA.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window