torek, 21.12.2021
Ljubljana, 21. decembra (STA) - Sindikat državnih organov je opozoril na neuresničevanje socialnega partnerstva v sektorju država, organih pravosodja in upravah lokalnih skupnosti. Na pristojne je naslovil dopis, v katerem ugotavlja, da je vlada v postopek vložila predlog zakon o debirokratizaciji mimo socialnih partnerjev. Glede plač zahteva ločena pogajanja z vlado.
Sindikat državnih organov Slovenije je na vlado, kabinet predsednika vlade, ministrstvo za javno upravo in na vse poslanske skupine v DZ naslovil dopis, v katerem izraža skrb, ker je po njegovem prišlo do neformalne prekinitve socialnega partnerstva.
Vlada je v zakonodajni postopek 22. septembra vložila predloga zakona o debirokratizaciji, ki posega v obilico veljavnih zakonov, ki jih izvršujejo uradniki države, organov pravosodja in uprav lokalnih skupnosti. Ti pa bi morali biti po njihovem mnenju pozvani k oddaji mnenja.
"Glede na obilico protestov naših članov je bila ignoranca nedopustna, še posebej, ko gre za spremembe zakona o javnih uslužbencih, zakona o splošnem upravnem postopku, zakona o davčnem postopku, zakona o finančni upravi in zakona o integriteti in preprečevanju korupcije," so našteli.
Opozorili pa so na to, da so njihovi sindikalni zaupniki praviloma deležni povračilnih ukrepov delodajalca, če opozorijo na kršitve zakonov, zlorabe javnih pooblastil in druge škodljive pojave v posameznih državnih organih in upravah lokalnih skupnosti.
"Inšpektorji državnih inšpektoratov in uradniki upravnih enot so preobremenjeni, in sicer zaradi stalnega nadzora spoštovanja ukrepov za zajezitev epidemije, nenormalnega povečevanja števila tujcev, ki pritiskajo na okenca oddelkov za tujce, ter pospešenega povečevanja števila prosilcev za gradbena dovoljenja," so nanizali.
Sindikat že več let opozarja na kadrovsko podhranjenost in slabo vodenje ključnih državnih inšpektoratov. Izpostavili so, da državna uprava, organi pravosodja in uprave lokalnih skupnosti edini, ki se ne smejo pogajati ločeno in kot takšni ostajajo na pogorišču enotnega plačnega sistema. "Zato zahtevamo ločena neposredna pogajanja z vlado," so še med drugim izpostavili.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki