petek, 3.12.2021
Ljubljana, 03. decembra (STA) - Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je danes v drugi obravnavi podprl predlog novele zakona o napotitvi oseb v mednarodne civilne misije in mednarodne organizacije. Gre za novelo, ki naj bi omogočila predvsem pravočasne napotitve in kandidature vseh slovenskih strokovnjakov, je povedal državni sekretar na MZZ Gašper Dovžan.
Novela zakona je potrebna, ker se je za obstoječi zakon iz leta 2006 pokazalo, da je deloma neživljenjski, včasih pa je celo oteževal učinkovite napotitve slovenskih strokovnjakov v mednarodne organizacije oziroma misije, je uvodoma pojasnil Dovžan.
Po novem bodo lahko svoje kandidate v mednarodne organizacije in na civilne misije pošiljali vsi državni organi, od ministrstev do upravnih enot in tudi drugih organov v javni upravi, kot so ustavno ali računsko sodišče in tožilstvo, je pojasnil Dovžan. To bodo torej lahko po novem počeli "vsi organi ki so osebe javnega prava in sodijo v javni sektor", je povedal državni sekretar na zunanjem ministrstvu.
Opozoril je, da se je v 15 letih od sprejema obstoječega zakona spremenil tudi način, kako mednarodne organizacije urejajo napotitve, zato so zdaj potrebne nadgradnje trenutnega sistema.
Po novem bo tako možna napotitev pravosodnih funkcionarjev, česar sedanji zakon ni omogočal. "Gre za sodnike, tožilce in tudi pravosodne izvedence širšega profila, ki recimo lahko pomagajo pri zakonodaji ali pri usposabljanju tujih tožilcev in sodnikov," je povedal Dovžan. To so po tudi profili, kjer je imela Slovenija doslej največji primanjkljaj, je poudaril.
Poenostavlja se tudi postopek izbire kandidatov za napotitve. Med drugim se uvaja tudi možnost elektronske komunikacije z državnim organom za napotitve, kar je ključnega pomena, če je rok za prijavo kratek in bi bili sedanji postopki po zakonu o upravnem postopku lahko prepočasni in bi se rok za kandidaturo zamudil.
Uvaja se tudi možnost neposredne napotitve strokovnjaka, ki bo vpisan v evidenci usposobljenih oseb. Te evidence bodo podrobneje urejene, zlasti v smislu omejitev glede obdelovanja osebnih podatkov, je še povedal Dovžan.
Zakon bo zdaj omogočil vodenje evidenc za vse posamezne strokovnjake, kar je zelo pomembno, da lahko določen organ takoj identificira kandidata za posamezno mesto in s tem krepi možnosti za napotitev in širjenje prisotnosti Slovenk in Slovencev v mednarodnih organizacijah in misijah, je povedal.
V te evidence pa bo mogoče vpisati - in potem napotiti - tudi osebe, ki niso zaposlene v javnem sektorju in jih tudi ne bo treba prej zaposliti, kot je bilo to urejeno doslej in kar je zdaj predstavljalo eno večjih ovir. To je smiselno predvsem pri krajših napotitvah, kot je npr. opazovanje volitev, ali pa pri sodelovanju nekdanjih vojakov v misijah. Pri tem zakon tej osebi tudi zagotavlja ohranjanje delovnega mesta in celo povračilo potnih stroškov, je glede novele zakona še pojasnil Dovžan.
Razprave med člani odbora za zunanjo politiko o predlaganih zakonskih spremembah danes ni bilo. Je pa bilo na koncu po nekaterih opozorilih zakonodajno-pravne službe DZ sprejetih več amandmajev, ki jih je predlagala koalicija in s katerimi je zunanje ministrstvo soglašalo. A ti amandmaji so bili sprejeti le z glasovi koalicijskih poslancev, medtem ko so se opozicijski poslanci vzdržali. Le pri enem amandmaju je poslanec Levice Matej T. Vatovec glasoval proti.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki