sreda, 1.12.2021
Ljubljana, 01. decembra (STA) - Ministrstvo za zdravje je pripravilo novelo zakona o lekarniški dejavnosti, s katero želijo med drugim odpraviti ugotovljeno neustavnost glede časovne omejenosti koncesij. Predlog novele je v javni razpravi do 29. decembra, je razvidno s portala eDemokracija, kjer je bil nedavno objavljen zakonodajni predlog.
Zakon o lekarniški dejavnosti, ki določa, da se lahko koncesije za izvajanje lekarniške dejavnosti podeli za določeno obdobje, ki ne sme biti krajše od 15 in ne daljše od 30 let, so sprejeli v času vlade Mira Cerarja. Prehodno določbo je na ustavnem sodišču izpodbijala Občina Tolmin.
Da sta prehodna določba zakona o lekarniški dejavnosti, ki ureja uskladitev koncesijskih odločb in pogodb, sklenjenih za nedoločen čas, in določba, po kateri se koncesija za izvajanje lekarniške dejavnosti lahko podeli zgolj za časovno omejeno obdobje, v neskladju z ustavo, je ustavno sodišče ugotovilo novembra lani. DZ je naložilo, da mora ugotovljeno protiustavnost odpraviti v enem letu.
Ob tem je ustavno sodišče izpostavilo zlasti vprašanje, kaj se zgodi s koncesijami, ki so bile v skladu z zakonom o lekarniški dejavnosti brez časovne omejitve podeljene zasebnikom, a so se ti preoblikovali v gospodarsko družbo, ki je pravna oseba.
Ustavno sodišče je še presodilo, da bi moral zakonodajalec urediti možnost prenosa večinskega deleža v osnovnem kapitalu pravne osebe s koncesijo, ki je v lasti nosilca lekarniške dejavnosti. Določiti bi moral, ali je takšen prenos sploh dopusten, in če je dopusten, pod kakšnimi pogoji, na primer ali je za prenos potrebno soglasje koncedenta.
Po oceni ustavnega sodišča bi zakon moral določiti še, ali v primeru navedenega prenosa koncesijsko razmerje ostane nespremenjeno, čeprav je prišlo do spremembe nosilca lekarniške dejavnosti in s tem do bistvene spremembe v lastniški strukturi pravne osebe s koncesijo.
Na opozorila ustavnega sodišča sedaj, kot kaže, odgovarja ministrstvo za zdravje. Kot je razvidno iz poglavitnih rešitev, ki so jih pripravili, bi novela določila splošna pravila za prenos večinskega deleža v kapitalski družbi imetnici koncesije za izvajanje lekarniške dejavnosti. Omogočila bi prenos deleža, vendar pod določenimi pogoji in s sodelovanjem koncedenta.
Poleg tega bi novela izrecno uredila prvi prenos deleža v družbi s koncesijo za izvajanje lekarniške dejavnosti, ki nima izrecno določenega trajanja koncesijskega razmerja. Gre le za družbe s koncesijo, nastale po statusno-pravnem preoblikovanju zasebnega zdravstvenega delavca v gospodarsko družbo.
Črtali bi tudi drugi odstavek 121. člena, ki ga je izpodbijala tolminska občina. Kot so ob tem izpostavili, je ustavno sodišče ugotovilo, da koncesije, podeljene na podlagi zakona o lekarniški dejavnosti, niso bile podeljene za nedoločen čas, ker prenehajo s smrtjo koncesionarja. To črtanje ne bi veljalo za nazaj in ne bi vplivalo na pravnomočno končane postopke, ki so bili izvedeni na podlagi te določbe.
Predlagajo tudi dopolnitev določila prehodne določbe glede preoblikovanja zasebnega zdravstvenega delavca s koncesijo za izvajanje lekarniške dejavnosti v gospodarsko družbo z univerzalnim pravnim nasledstvom tako, da se natančno opredeli vloga koncedenta pri preoblikovanju in da se določi postopek, po katerem se uredijo posledice univerzalnega pravnega nasledstva.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki