Portal TFL

STA novice / Vlada predlaga spremembe zakonov o finančni upravi in o davčnem postopku

četrtek, 25.11.2021

Ljubljana, 25. novembra (STA) - Vlada je na današnji seji določila predloga novele zakona o finančni upravi in novele zakona o davčnem postopku, ki ju je ministrstvo za finance pripravilo v luči nadgradnje davčnega sistema. S predlogoma med drugim zasleduje izboljšanje pravne varnosti davčnih zavezancev in njihovo administrativno razbremenitev, so sporočili.

S predlogom novele zakona o finančni upravi želi vlada izboljšati pravno varnost strank, udeleženih v postopkih finančne uprave, z možnostjo hitrejšega organiziranja dela notranjih enot finančne uprave pa povečati učinkovitost in kakovost delovanja finančne uprave, so po seji vlade sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.

Uvaja tudi kolegijsko odločanje uradnih oseb finančne uprave v najzahtevnejših davčnih postopkih. Po vzoru generalnega direktorja finančne uprave določa mandat za vodenje tudi za direktorje finančnih uradov.

Vlada dopolnjuje možnosti za odvzem pooblastil davčnemu inšpektorju s strani predstojnika, če inšpektor krši pravila vodenja in odločanja posameznega postopka ter če se ponavljajo nepravilnosti.

Z vidika jasnosti in s tem tudi pravne varnosti dopolnjuje pogoje za uvedbo finančne preiskave, po njenem zaključku pa se lahko opravi inšpekcijski nadzor. Na predlog reprezentativnih sindikatov za uradne osebe znova uvaja značke, ki so del službene izkaznice.

S predlogom novele zakona o davčnem postopku pa želi vlada izboljšati veljavno ureditev davčnega postopka v smeri lažjega in hitrejšega uveljavljanja pravic in pravnih koristi davčnih zavezancev.

Med predlaganimi ukrepi so skrajšanje roka za odločitev o zavezujoči informaciji, možnost prevzema dokumentov s portala eDavki brez kvalificiranega digitalnega potrdila, možnost odloga izvršbe do vročitve odločitve o pritožbi tudi na zahtevo zavezanca, povečanje števila obrokov plačila davka fizični osebi in poslovnim subjektom brez vsakršnega dokazovanja ali pogojev ter podaljšanje roka, v katerem lahko davčni zavezanec vloži predlog davčnega obračuna po izteku predpisanega roka brez posledic.

Davčni zavezanci imajo različne možnosti, da naknadno predložijo davčni obračun ali popravljen davčni obračun oziroma davčno napoved. Ena od teh možnosti je dana z institutom samoprijave. Na novo na finančnem ministrstvu predlagajo, da zavezanec, ki v skladu z zakonskimi pogoji predloži obračun ali napoved na podlagi samoprijave, ni preganjan in kaznovan za kaznivo dejanje davčne zatajitve.

Predlog novele med drugim določa tudi, da se, če davčni organ v davčnem inšpekcijskem postopku ne odloči v predpisanem roku, postopek ustavi, davčni inšpekcijski nadzor pa se ne more več ponoviti. Prinaša še možnost vložitve davčne napovedi v postopku davčnega inšpekcijskega nadzora ter poenotenje roka za plačilo predhodne akontacije dohodnine in obveznosti iz naslova prispevkov za socialno varnost ter roka za plačilo obveznosti iz naslova akontacije davka od dohodka pravnih oseb.

Z namenom znižanja stroškov davčnega zavezanca in davčnega organa pa predlog novele določa, da če se davek ugotavlja z odločbo o odmeri davka, se ta za zneske do 20 evrov ne odmeri; po veljavni ureditvi znaša ta znesek 10 evrov. Predlaga se tudi zvišanje meje davčnega dolga, ki se po smrti zapustnika ne prenaša na dediče in se odpiše, in sicer z 80 evrov na 110 evrov.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window