Portal TFL

STA novice / S predlaganimi spremembami zakona o zdravniški službi po oceni vlade do boljše dostopnosti zdravstvenih storitev (dopolnjeno)

četrtek, 25.11.2021

Ljubljana, 25. novembra (STA) - Vlada je na današnji seji sprejela predlog novele zakona o zdravniški službi. Spremembe bodo pripomogle k boljšemu delovanju in dostopnosti zdravstvenega sistema, predvsem na primarni ravni, je na novinarski konferenci povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Med drugim uvajajo možnosti pridobitve certifikata o osvojenih posebnih znanjih.

Vlada z novelo predlaga prenos izvajanja strokovnih izpitov na zdravniško zbornico z namenom zagotavljanja celovite obravnave zdravnikov pri zbornici. Kot je pojasnil minister, zbornica že sedaj, predvsem v okviru podeljevanja in podaljšanja licenc, spremlja in nadzoruje strokovni razvoj zdravnikov in zobozdravnikov vse od začetka njihovih karier do konca, zato tudi prenos pristojnosti izvajanja strokovnih izpitov.

Zaradi poenostavitve postopkov zaposlitve zdravnikov iz tujine vlada predlaga, da se znanje slovenskega jezika dokazuje tudi s potrdilom zbornice, kjer bo zdravnik opravljal izpit pred veččlansko komisijo zdravnikov in profesorja slovenskega jezika.

"Izpit slovenskega jezika, ki bo potekal pri zbornici na nivoju znanja C1, bo primarno upošteval vsebine strokovne terminologije zdravnika. To je namreč ključno za razumevanje in sodelovanje zdravnika s preostalim zdravstvenim timom, bolnikom in njegovimi bližnjimi," je navedel.

Novela predlaga tudi novo, t. i. osnovno licenco zdravnika. Ta bi se po ministrovih besedah zdravniku po opravljenem strokovnem izpitu podelila po uradni dolžnosti z namenom takojšnje vključitve zdravnikov v samostojno opravljanje zdravniške službe.

Na podlagi tega instituta bi lahko zdravnik samostojno opravljal zdravniško službo na strokovnem področju, za katerega je pridobil licenco, z dodatnimi usposabljanji in izobraževanji pa bo imel možnost pridobiti tudi certifikat o osvojenih posebnih znanjih na določenem drugem strokovnem področju, s tem pa pravico tudi na tem samostojno opravljati zdravniško službo.

Glede na predlog novele bo zdravnik posebna znanja lahko pridobil na usposabljanjih oz. izobraževanjih z vsebino, ki jo bo določilo Slovensko zdravniško društvo v soglasju z zdravniško zbornico in ministrom. Po opravljenem usposabljanju in preizkusu znanja bo zdravniku zbornica podelila certifikat.

Pri določanju vsebin posebnih znanj bo zdravniško društvo določilo tudi vstopne pogoje, torej kompetence in znanja, ki jih mora zdravnik imeti, da se sploh lahko udeleži usposabljanja in pridobi posebna znanja. Vstopne pogoje bo zdravnik po ministrovih besedah praviloma pridobil v okviru opravljanja specializacij z določenih področij. S tem bi zagotovili vsebinsko povezavo med znanji, ki jih zdravnik že ima, in posebnimi znanji.

"Če ponazorimo praktično, to pomeni, da bo zdravnik specialist družinske medicine opravil dodatna usposabljanja in preizkus znanja na primer iz paliative ali geriatrije. Tako bo pridobil kompetence za delovanje na tem področju," je pojasnil Poklukar.

Dodatno je poudaril, da certifikat ni enako zdravniški licenci. "Je dokazilo o dodatnih usposabljanjih in preizkusu za dodatna znanja, ki jih zdravnik morda potrebuje, ali pa za dopolnitev osnovne specializacije," je pojasnil.

Predlog vladne novele se dotika urejanja dela po opravljenem strokovnem izpitu. Tisti, ki so ga opravili in še niso pridobili specializacije, bi prve tri mesece izbirnega dela sekundariata opravili na področju družinske oz. urgentne medicine. "S tem bodo vsi bodoči zdravniki dobili vpogled v delo na področju družinske medicine in o primarnem zdravstvenem varstvu ter se tako lažje odločali za delo na tem področju," je prepričan minister Poklukar.

Na vprašanje, ali so bile spremembe usklajene z zdravniškimi organizacijami, je Poklukar pojasnil, da poskušajo čim širše sodelovati z vsemi deležniki, tudi z vsemi zdravniškimi organizacijami. Tako so na primer umaknili predlog, po katerem bi specializant družinske medicine lahko postal osebni zdravnik že v tretjem letu specializacije, in ne šele v četrtem, kot to velja sedaj. Stroka namreč o tem ni bila enotna, je dodal minister.

Vlada predlaga obravnavo zakona po nujnem postopku, so zapisali v sporočilu po seji vlade.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window