ponedeljek, 22.11.2021
Ljubljana, 22. novembra (STA) - V razpravi o interpelaciji pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča, ki je zaključena, je opozicija nanizala očitke o sumu gospodarske kriminalitete, dolgoletnega neplačila komunalnega prispevka in nespoštovanja zakonodaje v primeru zaprtja notariata v Žalcu. Koalicijski poslanci so ocenili, da očitki temeljijo na osebni diskreditaciji Dikaučiča.
Seja DZ, na kateri so poslanci več kot 10 ur razpravljali o očitkih, ki so jih LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP nanizali v interpelaciji Dikaučiču, je trenutno prekinjena, a se bo nadaljevala kmalu. Medtem se bodo poslanske skupine dogovorile, ali bodo glasovanje opravili danes ali ga bodo zaradi okužb z novim koronavirusom v poslanski skupini Levice preložili.
Več opozicijskih poslancev je v razpravi opozorilo na "prazno parlamentarno dvorano". Interpelacije se namreč ni udeležil noben minister, niti predsednik vlade, prav tako je bila v dvorani odsotna večina koalicijskih poslancev. "Prazni ministrski stoli in vaš molk utemeljujejo, zakaj ne morete biti več minister za pravosodje," je izpostavila Tina Heferle (LMŠ).
Na prazen predel dvorane, namenjen predstavnikom vlade, je opozorila tudi Janja Sluga (NeP). Navada in običaj pri vsak interpelaciji je, da so bili vedno in brez izjeme ti stoli do zadnjega polni, je poudarila Sluga. Po njenem je bila odsotnost koalicijskih partnerjev in predstavnikov vlade v dvorane ter dejstvo, da so k razpravi prijavljeni trije poslanci koalicije, sporočilno samo po sebi.
Marko Koprivc (SD) je Dikaučiču očital, da "molči in dela oziroma ne dela po nareku". Po Koprivčevi oceni je Dikaučičeva preteklost močno sporna in temelji na utemeljenem sumu na gospodarski kriminal, zato Dikaučič sploh ne bi smel postati minister za pravosodje. Razlika med slednjim in šolsko ministrico Simono Kustec, ki je v petek prestala interpelacijo, pa je po mnenju Koprivca v tem, da je Kustečeva izdala volivce, saj se je stranka SMC pred volitvami večkrat zavezala, da v koalicijo z Janezom Janšo ne bo šla. "Vam, spoštovani minister, tega ne moremo očitati. Konec koncev ste se včlanili v stranko z namenom, da boste postali minister," je poudaril Koprivc.
Andrej Rajh iz SAB pravosodnemu ministru očita, da v Žalcu ne vzpostavi notariata, ki je bil ukinjen. "Imamo notarske kandidate, ki izpolnjujejo vse pogoje in naj ministrstvo skupaj z notarsko zbornico te postopke preprosto zaključi," je poudaril.
Dikaučič je očitke glede notariata v Žalcu sicer označil za žalostne. Pojasnil je, da je občanom v Žalcu notar na voljo. V obdobju med končanjem prejšnjega notariata in pravnomočnim imenovanjem novega notarja v Žalcu delo opravlja notar iz drugega kraja, je povedal Dikaučič. Pred nastopom ministrske funkcije se je sicer sam potegoval za delovno mesto notarja v Žalcu. V razpravi je zavrnil očitke opozicije, da za položaj notarja ni bil primeren kandidat. Kot je pojasnil, bi na dan nastopa zaposlitve izpolnjeval vse predpisane pogoje.
Nataša Sukič (Levica) je opomnila, da je Dikaučič osumljen davčne utaje in ponarejanja poslovnih listin. V normalni državi bi po njenem mnenju minister na njegovem položaju odstopil. Pravosodni minister bi moral biti varuh pravne države, ne pa tisti, ki sam prestopa meje zakonitosti, je opozorila Sukičeva.
Člani poslanske skupine DeSUS v razpravi niso sodelovali. Član skupine Ivan Hršak pa je v predstavitvi stališč poslanskih skupin povedal, da so si interpelacijo zoper Dikaučiča pozorno prebrali in med očitki našli marsikaj.
Dejan Kaloh (SDS) se je odzval na očitke opozicije o slabi podpori koalicije zaradi "prazne dvorane državnega zbora". Podpora se bo pokazala na glasovanju, je opomnil Kaloh. Komentiral je tudi očitke opozicije, da se Dikaučič ni odzival na po mnenju opozicije neustavne odločitve vlade. "Veste, da ima vlada svojo pravno službo in ni v pristojnosti ministra, da se odziva na vladne odločitve," je pojasnil Kaloh. Opoziciji je očital še, da je sejo začela z osebnimi diskreditacijami, saj je Sluga v svoji razpravi dejala, da Dikaučič "ne bi smel sedeti niti v vratarnici na ministrstvu".
Dušan Verbič (SMC) se je odzval na očitke nekaterih poslancev opozicije, da so bili argumenti v podporo pravosodnemu ministru vsebinsko prazni. Po njegovi oceni je velika večina argumentov opozicije slonela na osebni diskreditaciji. Na očitke, da Dikaučič ni plačal komunalnega prispevka, je Verbič pojasnil, da bi moral upravni organ gradbeno dovoljenje Dikaučiču izdati šele, ko bi slednji plačal prispevek. Krivda je po mnenju Verbiča zato na strani upravnega organa.
Dikaučič je ob koncu razprave izrazil presenečenje, "da je razprava potekala na tako nizkem nivoju". Očitke interpelacije je zavrnil in ocenil, da ne gre za kritiko njegovega dela, pač pa ker je minister vlade Janeza Janše.
Heferletova pa je ministru po koncu razprave očitala, da v razpravi ni navedel svojih argumentov, kar pa je sama od njega pričakovala. "Če boste preživeli interpelacijo, bo to le posledica dejstva koalicijske pogodbe, da koalicijski poslanci ne glasujejo," je poudarila.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki