torek, 9.11.2021
Ljubljana, 09. novembra (STA) - V. d. direktorja STA Igor Kadunc je danes pojasnil podrobnosti pogodbe o opravljanju javne službe STA do konca leta, ki sta jo v ponedeljek podpisala z direktorjem Ukoma Urošem Urbanijo. Kot je poudaril, podpisana pogodba ni enaka predlagani s strani Ukoma, STA pa je pri tem pristala na določene kompromise, da se je izognila stečaju.
Kot je na današnji novinarski konferenci poudaril Kadunc, je za podpis pogodbe potrebna volja dveh strani. V preteklem tednu sta po njegovih besedah obe strani veliko napora vložili v to, da sta dosegli rešitve, ki so sprejemljive za vse. STA je bila namreč pred stečajem, plače in prispevke za oktober bi še lahko izplačali z maksimalnim koriščenjem limita, prilivi od tržne dejavnosti pa bi zadoščali za poravnavo drugih obveznosti do naslednjega izplačila plač, nikakor pa ne za izplačilo plač v decembru, je poudaril Kadunc.
Ob tem je opozoril, da podpisana pogodba ni enaka pogodbi, ponujeni s strani vladnega urada za komuniciranje (Ukom). Nekaj ključnih stvari sta obe strani v obojestranskem dogovoru spremenili, med drugim podpisana pogodba naslavlja zgolj financiranje za zadnja dva meseca letošnjega leta, in ne govori o stanju pred tem. Prav zaradi tega je STA tudi pristala na določene kompromise, predvsem na področju dostopnosti fotografij, je pojasnil Kadunc.
Ko gre za terjatve mesečnega nadomestila za opravljanje javne službe do države STA iz začetka leta, ki so predmet sodnih postopkov, je Kadunc pojasnil, da je državno odvetništvo na okrožno sodišče že posredovalo predlog za poravnavo štirih zahtevkov. Enako naj bi po besedah Kadunca naredilo za tri odprodane terjatve v skupni višini 507.000 evrov. Če slednjih ne bi poplačal Ukom, bi se namreč vrnile na STA, ki bi jih torej morala poplačati sama.
STA in Ukom pa sta uskladila tudi metodologijo za obračune na osnovi uredbe o opravljanju javne službe STA za avgust, september in oktober. Ukom je v ponedeljek, na zadnji dan 30-dnevnega roka, že poravnal avgustovski zahtevek v višini nekaj manj kot 150.000 evrov.
V finančna sredstva v višini 2,028 milijona evrov, za katera je Urbanija v ponedeljek zagotovil, da jih bo STA dobila za opravljanje javne službe za letos, je torej po pojasnilih Kadunca vključeno plačilo nekaj več kot 600.000 evrov za štiri mesečne zahtevke za nadomestilo za opravljanje javne službe STA iz začetka leta po sedmem protikoronskem zakonu, plačilo upnikom za tri odprodane terjatve v skupni višini 507.000 evrov, izplačilo za opravljanje javne službe STA za avgust, september in oktober po vladni uredbi ter finančna sredstva za opravljanje javne službe v zadnjih dveh mesecih tekočega leta po pogodbi, podpisani v ponedeljek, pri čemer ostaja način plačila podoben tistemu po uredbi.
Določila vladne uredbe, ki med drugim določajo plačilo "na kos", sicer za STA ostajajo sporna. Tako STA ne bo odstopila od sodnega izpodbijanja uredbe, je danes pojasnil Kadunc in dodal, da bo sodišče odločilo, ali so argumenti za izpodbijanje dovolj močni, da se posamezna določila iz uredbe bodisi umaknejo bodisi spremenijo.
Ukom plačevanje novic in fotografij na kos utemeljuje s tem, da za STA velja zakon o javnih gospodarskih službah. Kot neverjetno Kadunc ocenjuje tudi, da zakon o STA fotografije obravnava le v okviru javne službe. Če STA ne bo imela možnosti prodajati fotografij v okviru tržne dejavnosti, to namreč pomeni za približno 300.000 evrov manj tržnih prihodkov, s tem pa izgubo, saj STA nikoli ni beležila visokega dobička, je pojasnil.
Ob tem se bo morala STA z lastnikom podjetja oziroma plačnikom za opravljanje javne službe, torej državo, dogovoriti tudi, da ni dovolj, da STA zgolj preživi, ampak da se razvija. STA namreč deluje na področju, ki se tehnološko spreminja, finančna sredstva pa je do zdaj pridobivala na razpisih.
Da bi dosegla nivo, na katerem je delovala pred začetkom finančnega izčrpavanja, se bo morala STA v prihodnje tudi kadrovsko okrepiti. Kot je pojasnil Kadunc, podjetje za to potrebuje finančna sredstva. Ob plačilu nadomestila za javno službo za letos ter zaradi varčnega poslovanja in dobrega dela na tržnem področju STA ima nekaj rezerve, zato bi morala po Kadunčevih besedah takoj v iskanje kadra, ki ga trenutno najbolj primanjkuje, saj je tiskovno agencijo v preteklem letu zapustilo približno 15 zaposlenih.
Kadunc je zagotovil še, da podpisana pogodba ni dodatno omejila uredniške avtonomije, jo je pa s spornimi določili omejila vladna uredba. Kljub temu da STA uredbo še vedno izpodbija na sodišču, pa je ta trenutno veljavna in jo zato mora upoštevati, je poudaril Kadunc, ki je svojo današnjo predstavitev novinarjem zaključil z zapisom, da se zaveda, da "smo danes tu in nam ni treba iskati radikalnih rešitev le zaradi mnogih, ki jim ni bilo vseeno".
Kadunc in Urbanija sta v ponedeljek podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA v letošnjem letu. Kot je v izjavi za medije povedal Urbanija, je s pogodbo, ki temelji na zakonu o STA, opredeljeno, da STA dobi za letos 2,028 milijona evrov, kolikor predvideva njen poslovni načrt.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki