Portal TFL

STA novice / Vlada o gospodarskih temah

četrtek, 4.11.2021

Ljubljana, 04. novembra (STA) - Vlada je na današnji seji Ivana Simiča imenovala za generalnega direktorja Finančne uprave RS (Furs). Zeleno luč je dobil predlog novega zakona o varstvu okolja, ministrski zbor pa je sprejel tudi operativni program ohranjanja kakovosti zunanjega zraka.

Na današnji seji je vlada Simiča imenovala za generalnega direktorja Fursa. Simič, ki Furs vodi kot vršilec dolžnosti, bo polni mandat nastopil z 18. novembrom. Mandat bo trajal do 17. novembra 2026 z možnostjo ponovnega imenovanja, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.

Zeleno luč vlade je prejel predlog novega zakona o varstvu okolja, ki ga je pripravilo ministrstvo za okolje in prostor. Gre za sistemski zakon na področju varstva okolja, ki je nujno potreben tako zaradi neurejenih razmer na področju odpadkov kot zaradi prenosa direktive EU v slovensko zakonodajo, pojasnjuje vlada.

Na seji je bil sprejet tudi operativni program ohranjanja kakovosti zunanjega zraka. Nekateri ukrepi iz programa se že izvajajo, ostali pa se bodo še začeli izvajati. Zanje so v okviru Sklada za podnebne spremembe v letu 2021 namenjenih dobrih 28 milijonov evrov in v letu 2022 slabih 24 milijonov evrov.

Vlada se je na seji seznanila s poročilom ministrstva za finance glede opravljenega nadzora nad Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) ter izdanih pisnih usmeritev za obdobje od 1. aprila do 30. junija 2021. DUTB je v prvem polletju sledila zastavljenim načrtom iz naslova prodaje premoženja. Uspešno je obvladovala stroške in število zaposlenih, saj so dosežene vrednosti nižje od sprejetega načrta za to obdobje. Družba tudi redno servisira dolg, so zapisali v sporočilu za javnost.

Na podlagi svojih opredelitev do amandmajev, vloženih na predlog proračuna za leto 2023, ter zadnjih analiz gospodarskih gibanj in realizacije državnega proračuna je vlada pripravila dopolnjen predlog državnega proračuna za 2023. Ta se od aktualnega predloga proračuna razlikuje le v dodatno zagotovljenih sredstvih namenjenih za uravnotežen razvoj občin na podlagi zakona o finančni razbremenitvi občin v višini 26,6 milijona evrov. Višina skupnih prihodkov, skupnih odhodkov in proračunskega primanjkljaja ostajajo nespremenjene.

Vlada je določila besedilo novele zakona o sistemu jamstva za vloge, ki ga bo Državnemu zboru predložila v sprejetje po skrajšanem zakonodajnem postopku. S predlogom novele se odpravijo pomanjkljivosti pri prenosu evropske direktive o sistemih jamstva za vloge.

Vlada je danes izdala uredbo o dejanskih rabah zemljišč. Ta določa podrobnejše vrste dejanskih rab zemljišč in njihove šifre, ki se vodijo v katastru nepremičnin, vrste podrobnejših dejanskih rab zemljišč in njihove šifre, razvrstitev vrst podrobnejših dejanskih rab zemljišč v podrobnejše vrste dejanske rabe zemljišč, ki se vodijo v katastru nepremičnin, podatke, ki se prevzemajo iz matičnih evidenc dejanske rabe zemljišč, in pogoje za prevzem podatkov iz matičnih evidenc dejanskih rab zemljišč ter način usklajevanja poligonov različnih dejanskih rab zemljišč.

Obenem je izdala uredbo o spremembi uredbe o energetski infrastrukturi. Ministrstvo za infrastrukturo želi spodbuditi postavitev in gradnjo naprav in objektov za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, zato je predlagalo spremembo, s katero bi proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov podelili status energetske infrastrukture. Nova uredba predvideva, da bi tak status pridobila proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov nad enim megavatom.

Vlada je sprejela odločitev o znižanju cene za enoto storitve za storitve navigacijskih služb zračnega prometa na terminalih. Za leto 2022 za to namenja 950.000 evrov sredstev, s čimer bo cena za enoto storitve za leto 2022 znašala 277,14 evra, za leto 2023 pa 750.000 evrov, čimer bo predvidena cena za enoto storitve znašala 273,76 evra.

Vlada je v veljavni načrt razvojnih programov 2021-2024 uvrstila nov projekt nadomestila škode v čebelarstvu v letu 2021. V okviru projekta bodo čebelarji, ki imajo 150 ali več čebeljih družin, prejeli pomoč v višini devet evrov na čebeljo družino. Ekološki čebelarji, ki imajo 10 ali več čebeljih družin, bodo prejeli pomoč v višini 13 evrov na čebeljo družino, čebelarji, ki čebelarijo z 10 ali več čebeljimi družinami, pa bodo prejeli pomoč v višini 6,5 evra na družino. Za projekt je skupno namenjenih 1,28 milijona evrov.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window