torek, 2.11.2021
Kranj, 02. novembra (STA) - Kranjski mestni svetniki so na dopisni seji, ki se je končala danes, pooblastili župana, da še pred morebitnim razpisom referenduma za ustanovitev Občine Golnik na ustavno sodišče zaradi zaščite pred posegom v ustavne pravice kranjske občine vloži zahtevo za oceno ustavnosti zakonov o lokalni samoupravi ter o referendumu in ljudski iniciativi.
V luči vložitve predloga za razpis referenduma za ustanovitev Občine Golnik z izločitvijo dela Mestne občine Kranj so v vodstvu občine glede na mnenje zakonodajno-pravne službe državnega zbora ocenili, da bi bilo zaradi zaščite pred posegom v ustavne pravice kranjske mestne občine primerno vložiti zahtevo za začetek postopka za oceno ustavnosti oziroma zakonitosti zakona o lokalni samoupravi ter zakona o referendumu in ljudski iniciativi.
Ker bo seja odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, na katero je kot točka dnevnega reda uvrščen predlog za razpis referenduma za ustanovitev nove Občine Golnik, ta četrtek, je moral mestni svet že pred tem odločati glede pooblastitve župana, da vloži prej omenjeno zahtevo na ustavno sodišče ter predlaga zadržanje izvrševanja materialno pravnih in procesnih določb o ustanovitvi nove občine.
Kot je v sporočilu za javnost izpostavil kranjski podžupan Janez Černe, na občini nikakor ne nasprotujejo pravici do referenduma. "Prav je, da lahko ljudje odločajo o zadevah, ki lahko pomembno vplivajo na njihova življenja. Vseeno pa želimo, da se glede na dosedanja opozorila ustavnega sodišča in zakonodajno-pravne službe državnega zbora najprej preveri, ali sta zakona, kakršna sta, v celoti ustavna in ne dopuščata pravnih praznin, šele nato pa naj se odloči o potrebi izvedbe referenduma," je izpostavil.
Državni zbor mora pred razpisom referenduma o ustanovitvi občine oceniti, ali so izpolnjeni vsi z ustavo in zakonom določeni pogoji za ustanovitev nove občine. Zakon o lokalni samoupravi je bil leta 2010 noveliran na način, da je cilj ustanavljanja novih občin predvsem sprememba območja občine zaradi učinkovitejšega opravljanja občinskih nalog, pri tem pa je bistveno ugotoviti, ali bo novoustanovljena občina za prebivalce bolj učinkovito opravljala naloge kot dosedanja.
A kriterijev, kdaj je občina sposobna zadovoljevati potrebe in interese svojih prebivalcev ter izpolnjevati druge naloge v skladu z zakonom, zakon ne določa. Prav tako zakonsko ni urejeno ugotavljanje medsebojne povezanosti naselij, ki predstavlja ustavni pogoj za ustanovitev občine in določitev njenega območja. Zakonska ureditev je, kot ocenjujejo na kranjski mestni občini, tako pomanjkljiva in nakazuje na obstoj pravnih praznin.
Ustavno sodišče je v svojih odločbah že opozarjalo, da je v neskladju z ustavo, če so merila za določitev območja zaradi odsotnosti zakonskega urejanja prepuščena poljubni izbiri, s tem bi namreč nastajale občine, ki med seboj ne bi bile funkcionalno primerljive. Postavlja se tudi vprašanje morebitne kršitve načela pravne države in tudi splošnega načela enakosti pred zakonom, navajajo na občini.
Opozarjajo, da tudi ni zakonskih določil glede samega referenduma. Glede na to, da je referendum obvezen in nujen element v postopku morebitnega ustanavljanja nove občine, pa bi morala biti vsa vprašanja v zvezi z referendumom jasno, določno in popolno urejena z zakonom, so prepričani na kranjski mestni občini, kjer menijo, da bi lahko morebitna ustanovitev nove občine vplivala na ustavni položaj ali ustavne pravice Mestne občine Kranj, predvsem z vidika drobitve območja na več občin.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki