torek, 5.10.2021
Ljubljana, 05. oktobra (STA) - Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (Akos) nima pristojnosti odločanja v postopkih presoje koncentracije medijskega lastništva, so pojasnili na Akosu. Stranki SDS in SMC namreč zahtevata sejo odbora DZ za kulturo o koncentraciji medijskega prostora, na kateri želijo razpravljati o delovanju pristojnih organov, tudi Akosa.
V Akosu so v odzivu na članek STA glede zahtevane seje parlamentarnega odbora pojasnili, da ima agencija na področju presoje koncentracije medijskega lastništva manjši del pristojnosti. Tako sodeluje v postopku pridobivanja soglasja ministrstva za kulturo, ki ga izdajatelj potrebuje pri pridobivanju več kot 20 odstotkov lastninskega ali upravljavskega deleža oz. deleža glasovalnih pravic v premoženju izdajatelja radijskega ali televizijskega programa.
Akos v tem postopku ministrstvu posreduje podatke o pokritosti prebivalcev z določenim radijskim oz. televizijskim programom in o morebitnem omejevanju koncentracije lastništva medijev ne odloča, so pojasnili.
Pri tem so izpostavili, da ima agencija na podlagi zakona o medijih in zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah pristojnost regulacije in nadzora samo nad radijskimi in televizijskimi programi ter nad avdiovizualnimi medijskimi storitvami na zahtevo, ne pa tudi nad ostalimi mediji, kot so na primer spletni ali tiskani.
Akos obenem sodeluje v postopkih agencije za varstvo konkurence (AVK), ki se nanašajo na koncentracije izdajateljev radijskih in televizijskih programov ter operaterjev, v kolikor jo za podatke ali pojasnila prosi AVK. Pri tem niso mnenja Akosa zavezujoča za AVK. Kot so pojasnili, se ti postopki vodijo po posebnih predpisih o varstvu konkurence in ne po medijski zakonodaji.
"Agencija tako nima pristojnosti odločanja v postopkih presoje koncentracije medijskega lastništva kot tudi ne pristojnosti nadzora nad spoštovanjem določb o omejevanju medijske koncentracije," so zapisali. Ima pa agencija v okviru teh nalog vzpostavljeno dobro sodelovanje s kulturnim ministrstvom, AVK ter inšpektoratom za kulturo in medije, so dodali.
Stranki SDS in SMC sta v ponedeljek zahtevali sklic nujne seje odbora DZ za kulturo o lastništvu medijev v Sloveniji. Kot najbolj problematično sta izpostavili koncentracijo medijev v povezavi z Martinom Odlazkom, ki po navedbah SDS skupaj s svojimi družinskimi člani obvladuje več kot 60 različnih medijev.
V SDS so ob tem ocenili, da pristojni organi - Akos, AVK in inšpektorat za medije - ne delujejo v skladu z zakonodajo in bi morali po njihovem prepričanju preprečiti koncentracije lastništva medijev. Na seji se želijo pogovoriti o tem, "ali so bile opravljene vse naloge, ki so jih ti organi dolžni izvajati, na primeru Martina Odlazka in morebitnih podobnih primerih ter ali imamo sprejeto ustrezno zakonodajo, da preprečujemo take anomalije".
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki