Portal TFL

STA novice / Opozicija z napovedanimi interpelacijami stopnjuje pritisk na vlado (dopolnjeno) (zbirno)

sreda, 18.8.2021

Ljubljana, 18. avgusta (STA) - Opozicija z napovedjo interpelacij stopnjuje pritisk na vlado Janeza Janše. Potem ko je SD v torek napovedala interpelacijo šolske ministrice Simone Kustec, je LMŠ danes razkril, da so spisali predlog interpelacij okoljskega ministra Andreja Vizjaka in pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča. V koaliciji jim očitajo, da jim je le do rušenja vlade.

Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je danes povedal, da je LMŠ opozicijskim SD, Levici in SAB ter poslanski skupini nepovezanih poslancev že 6. avgusta v pregled poslala predlog interpelacije Vizjaka, danes pa tudi predlog interpelacije Dikaučiča.

Vizjaku (SDS) med drugim očitajo, da je "pri pripravi zakona o vodah kršil ustavo, zakonodajo in mednarodne sporazume ter zavestno ignoriral temeljna okoljska načela in izključeval strokovno javnost iz razprave". Dikaučič pa se je po oceni LMŠ v času, ko je minister, izkazal za izredno slabega varuha pravne države. Med očitki je njegovo ravnanje v zvezi s postopkom imenovanja evropskih delegiranih tožilcev in "da je bil tiho pri neustavnem predlogu zakona o nalezljivih boleznih".

Dikaučič z vsebino interpelacije uradno ni seznanjen. Očitke, ki jih je moč zaslediti v medijih, pa v celoti zavrača, so sporočili z ministrstva.

Dikaučič (SMC) se je sicer ministrski ekipi v vladi Janeza Janše pridružil 15. junija. Nasledil je Lilijano Kozlovič, ki je s funkcije odstopila ravno zaradi nestrinjanja z ravnanjem vlade glede postopka imenovanja evropskih delegiranih tožilcev.

Vizjak se na napovedano interpelacijo ni odzval. Minister "se bo odzval, ko bo interpelacija vložena", so sporočili z ministrstva za okolje.

Golubović je danes povedal, da sta za LMŠ v prvi fazi pomembni zlasti interpelacija Vizjaka in Kustečeve, ki bosta vloženi, ko se bodo v opoziciji o tem dogovorili. Kot je poudaril, sta ti dve interpelaciji dejstvo. Na dodatno vprašanje, ali torej ni nujno, da bo vložena tudi interpelacija Dikaučiča, pa je odgovoril, da so to interpelacijo spisali in so se o njej pripravljeni pogovarjati.

Medtem za LMŠ po besedah Golubovića ni pomembno, kdo bo nosilec interpelacij, pač pa jim je pomembna vsebina in to, da "nedvoumno dokažemo, da sta tako Vizjak kot Kustečeva opustila ravnanja, ki bi jih morala izvajati po zakonu". Tako se tudi še niso dogovorili, kdo bi bil nosilec interpelacije Dikaučiča.

Vodje opozicijskih LMŠ, SD, Levice in SAB so se sicer na torkovem sestanku dogovorili tudi o nadaljnjem delu. Prvak LMŠ Marjan Šarec je namreč minuli teden v pismu pozval SD, Levico in SAB k podpisu dogovora o povolilnem sodelovanju. Predlagal je tri točke: "normalizacijo Slovenije", sestavo vlade brez SDS in strank, ki jo podpirajo, in dogovor, da mandatarja izbere stranka z največ glasovi na volitvah. Predsednica SD Tanja Fajon je v torek napovedala, da bodo te točke še dopolnjevali, načeloma pa se strinjajo, da bodo delali na skupnem dokumentu, ki bo podlaga za dogovor o povolilnem sodelovanju.

"Če je povsod volja in po povedanem je, ga bomo podpisali. Je pa res, da dolžina zapisanega ne zagotavlja uspeha, temveč pripravljenost izvajanja. Prve tri točke v pismu so osnova za karkoli. Brez osnove ni uspešnega nadaljevanja. Vsak lahko dopolni, kolikor želi, brez težav," je danes tvitnil Šarec.

Ob tem je zaznati nekoliko drugačne izjave SD in LMŠ glede morebitnega sodelovanja s strankami, ki zdaj sodelujejo s SDS, po volitvah. Fajonova je na vprašanje, ali je pametno vnaprej zapreti vrata za NSi, za Delo odgovorila, da sama ne želi nikomur zares zapirati vrat za čas po volitvah. Kot je dejala, je predsedniku NSi Mateju Toninu že večkrat povedala, "da dokler bo sedel v vladi in podpiral škodljive poteze Janeza Janše, se nimamo kaj pogovarjati". Volitve bodo po njenih besedah premešale karte.

"S posamezniki in strankami, ki namesto demokracije in demokratičnih procesov bolj uživajo v avtokraciji in diktaturi ter zato rušijo pravno državo in medije, državne institucije in ne spoštujejo ljudi, v LMŠ ne moremo sodelovati," pa je danes bil jasen Golubović.

Medtem so ob napovedanih novih interpelacijah v koaliciji ostri do opozicije. "Pred nami so novi izzivi: rast okužb s covidom 19, nemirne situacije v Afganistanu in na Bližnjem Vzhodu, skrb za dobrobit Slovenije, ohranjanje delovnih mest in učinkovit razvoj gospodarstva. Žal pa leva opozicija ponovno kot edini izziv vidi le rušenje vlade," je na Facebooku danes zapisal vodja poslancev SDS Danijel Krivec.

Vodja poslancev SMC Gregor Perič je tvitnil: "Potem, ko so se v opoziciji z uspešnimi dogovori o medsebojnem nesodelovanju že samointerpelirali, je potrebno ta flop nemudoma zamaskirati še s kakšno klasično interpelacijo. Spet medsebojno tekmujejo, kdo bo hitrejši in razdiralnejši." V torek pa je napovedano interpelacijo Kustečeve pospremil s komentarjem, da se tako kaže človeška in siceršnja solidarnost SD, da ministrici na bolniški zaradi covida-19 vložiš še interpelacijo. Dodal je ključnik: "Vse za oblast".

Podobno je Janša v torek ocenil, da je to žal vse, kar v SD zmorejo. "Rušijo ukrepe vlade zoper covid-19, za posledice pa okrivijo tiste, ki si že 17 mesecev prizadevajo za čimbolj normalno življenje. Kustečeva je za varno šolo naredila veliko, SD pa le pobalinsko nagaja," je navedel.

Tonin je v torek na POP TV dejal, da ima opozicija z interpelacijami lahko svojo agendo, "naša prioriteta pa je zagotoviti pogoje, da bomo jeseni živeli čim bolj normalno z odprtimi šolami, fakultetami, gospodarstvom in drugim javnim življenjem".

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window