Portal TFL

STA novice / Društvo Slovenski kmet s pripombami na strateški načrt skupne kmetijske politike

ponedeljek, 16.8.2021

Ljubljana, 16. avgusta (STA) - Predlog strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023-2027, ki je bil do nedelje v javni razpravi, po oceni društva Slovenski kmet ne izkazuje razvojne vizije slovenskega kmetijstva in ne odraža strategij razvoja kmetijstva. Dokument je v nekaterih delih resna grožnja slovenski samooskrbi, so zapisali.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je dalo predlog strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023-2027 v javno obravnavo 2. julija. Predlog je ambiciozen, za ukrepe je predvidenih 1,2 milijarde evrov, je tedaj povedal kmetijski minister Jože Podgoršek.

V društvu Slovenski kmet imajo kar nekaj pripomb. Premik sredstev iz prvega v drugi steber se jim denimo zdi nedopusten. V prvem stebru, torej v neposrednih plačilih, se namreč zagotavlja finančno stabilnost kmetij. Prenos sredstev v drugi steber tako poslabšuje dohodkovno varnost kmetij in s tem zmanjšuje potencial razvoja, hkrati pa tudi črpanje sredstev iz programa razvoja podeželja za kmetijsko dejavnost, so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

Državi predlagajo, naj za program razvoja podeželja znotraj obdobja izvajanja zagotovi dodatnih 300 milijonov evrov. Zmanjša naj se število ukrepov, namesto vavčerskega sistema svetovanja pa naj se raje uvede prenos znanja in usposabljanje svetovalcev. Razpisi naj bodo ločeni na zahodno in vzhodno kohezijsko regijo, za ukrepe mladih prevzemnikov pa mora ostati vsaj 50 milijonov evrov, so dodali.

Potrebna se jim zdi tudi vzdržna podpora verigi vrednosti. Veriga vrednosti domačih proizvodov prispeva k dohodkovni stabilnosti kmetij, hkrati pa predstavlja celosten krog verige od "vil do vilic", so zapisali v društvu, kjer zato podpirajo ukrepe, povezane z živilsko-predelovalno industrijo in zadružništvom.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window