torek, 10.8.2021
Ljubljana, 10. avgusta (STA) - V Srebrni niti od pristojnih zahtevajo dostop do osebnega družinskega zdravnika in krepitev javne mreže ter javnega zdravstvenega sistema za vse. Pozive, ki zadevajo predvsem problematiko dostopnosti zdravstvenih storitev za starejše, so strnili v šest zahtev, s katerimi želijo prispevati k zdravju družbe, so zapisali.
Združenje je pismo naslovilo na premierja Janeza Janšo, ministra za zdravje Janeza Poklukarja, ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), državni zbor in državni svet.
Pod prvo točko v združenju zahtevajo, naj se v ambulantah družinske medicine obravnava vrne na način, kot je potekal pred epidemijo. "Mnogi družinski zdravniki namreč še vedno delujejo, kot so v času razglašene epidemije, izvajajo prevelik obseg obravnav na daljavo, ki so za starejše praktično nedosegljive, saj večina njih nima elektronskega naslova in dostopa do interneta ali niso vešči IT-tehnologije," so opozorili.
Združenje zahteva tudi dostop do osebnega zdravnika, preventivne dejavnosti in kontinuirane obravnave kronično bolnih za vse državljane. Pojasnili so, da zadnji podatki govorijo, da kar 118.000 državljanov nima osebnega zdravnika in da bi kar 193 družinskih zdravnikov lahko sprejelo nove zavarovance. "Nekateri zdravniki tega ne želijo storiti. Po našem mnenju Zavod za zdravstveno zavarovanje ni dovolj dejaven in razen na svoji spletni strani ne objavlja prostih mest za paciente v ambulantah družinske medicine," so poudarili.
Pod tretjo točko so poudarili, da imajo ključno vlogo pri dostopni zdravstveni oskrbi osebni zdravniki in medicinske sestre v ambulantah družinske medicine, še posebej v referenčni ambulanti in patronažni službi. "Zahtevamo, da se zdravstveni domovi ustrezno organizirajo v zvezi s cepljenjem in ukrepi ob epidemiji in da se diplomirane medicinske sestre vrnejo na delovna mesta v referenčne ambulante," so pojasnili.
V četrti zahtevi so pozvali k boljšemu komuniciranju o čakalnih vrstah, akcijskemu načrtu reševanja nedopustno dolgih čakalnih dob in informatizaciji. "Nerazumljivo je, da ima država na področju zdravja toliko problemov z informacijskimi sistemi, čakalnimi vrstami in drugimi seznami. Nujno je potrebno vzpostaviti delujoč informacijski sistem, ki poveže vse ravni zdravstvene obravnave in vse izvajalce zdravstva," so zapisali.
Izrazili pa so nasprotovanje privatizaciji zdravstva in vmešavanju vlade v upravljanje s sredstvi ZZZS. Zahtevajo tudi sprejem mednarodno primerljivih in varnih kadrovskih normativov.
V zadnji točki pa so zastavili javno vprašanje o tem, kaj je bilo narejeno na področju dopolnjevanja in izboljševanja ukrepov za preprečevanje širjenja covida-19 ob prihajajočem četrtem valu epidemije. Opozorili so, da napovedi četrtega vala niso optimistične, niso pa pospremljene z informacijami o dodatnih bolniških posteljah v negovalnih oziroma covidnih bolnišnicah in izboljšavah prostorskih pogojev v domovih za starejše.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki