Portal TFL

STA novice / Šest sindikalnih central ostro nad predlagane spremembe organov upravljanja ZZZS (dopolnjeno)

ponedeljek, 12.7.2021

Ljubljana, 12. julija (STA) - V sindikalnih centralah, članicah Ekonomsko-socialnega sveta, pozivajo k umiku predloga novele zakona o zdravstvenem varstvu, ki ga je v javno razpravo poslalo ministrstvo za zdravje. Predlog izločitve predstavnikov delavcev iz organov upravljanja ZZZS vidijo kot maščevanje sindikatom za javno kritiko vladi zaradi ignorance socialnega dialoga.

Ureditev zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji bi gotovo potrebovala spremembe, med drugim na področju sistemskega pokrivanja morebitnega primanjkljaja v zdravstveni blagajni, preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ter letnega dogovarjanja o obsegu in cenah zdravstvenih storitev, je na današnji novinarski konferenci reprezentativnih sindikatov javnega sektorja izpostavil predsednik Sindikata Pergam Jakob Počivavšek.

V sindikalnih centralah so ogorčeni nad tem, da je vlada namesto tega, da bi se lotila resne priprave reforme, v javno razpravo posredovala spremembo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki po njihovi oceni ne rešuje niti enega od naštetih izzivov. Kot je dejal Počivavšek, sta cilja predlagane novele izločitev predstavnikov aktivnih zavarovancev iz upravljanja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in prevzem oblasti nad ZZZS, ki bi jo omogočili z možnostjo ministra za zdravje, da zadrži katerokoli odločitev zavoda, če oceni, da ni v skladu s sprejeto politiko.

"Gre za povsem očitno maščevanje sindikatom za javno izraženo kritiko vlade zaradi ignorance socialnega dialoga pri pripravi in sprejemanju zakonodaje, gre za maščevanje skupščini ZZZS kot najvišjemu organu upravljanja zdravstvenega zavarovanja za odklonilno stališče do predloga socialne kapice in nenazadnje za željo omejitve avtonomije ZZZS," je dejal Počivavšek.

Pomemben element te avtonomije je v današnji ureditvi po besedah sindikalista tudi to, da imajo ključno besedo pri odločanju o uporabi sredstev plačniki prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje, torej predstavniki aktivnih zavarovancev in predstavniki delodajalcev. To je, kot je dejal Počivavšek, logično, saj gre za njihova sredstva, prav tako so uporabniki zdravstvenih storitev.

Tradicija tudi drugih evropskih sistemov je, da s sredstvi, zbranimi s prispevki, upravljajo reprezentativni predstavniki delavcev in delodajalcev. "Ni torej presenetljivo, da gradivo predloga zakona primerjalne ureditve preprosto ne vsebuje," je izpostavil Počivavšek.

Po oceni sindikatov vlada s takim predlogom novele v celoti izključuje vpliv delavcev na upravljanje zdravstvene blagajne, medtem ko delodajalske organizacije svoj vpliv, sicer zmanjšan, ohranjajo. To je po besedah Počivavška dodaten dokaz, da je cilj vlade prav izločitev sindikatov iz organov upravljanja ZZZS.

Predlog zakona z ukinitvijo skupščine ZZZS in oblikovanjem sveta ZZZS ne izključuje vseh socialnih partnerjev, ampak samo sindikate, je izpostavil tudi predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. "Tam, kjer delavci prispevajo polovico denarja, se legitimne in legalne predstavnike njihovih interesov izključuje iz nadzora in odločanja o ključnih stvareh. Gre za sistematičen izbris in poskus popolne marginalizacije sindikatov v naši družbi," je še dodal.

K umiku predloga novele zakona, ki je v javni razpravi do 6. avgusta, pozivajo Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam, Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije, Konfederacija sindikatov 90 Slovenije, KNSS-Neodvisnost in Slovenska zveza sindikatov Alternativa.

V sindikatih so se danes kritično odzvali tudi na izjavo ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja. Ta je minuli ponedeljek na neuradnem pogovoru z novinarji dejal, da je pogoj za vrnitev sindikalnih central za pogajalsko mizo v okviru Ekonomsko-socialnega sveta, da se vzdržijo aktivnega sodelovanja na protivladnih protestih.

Izjava po Počivavškovi oceni kaže, da minister ne razume, da so sindikalne aktivnosti posledica socialnega nedialoga, in ne obratno. Predsednica zveze svobodnih sindikatov Lidija Jerkič je opomnila, da niso dobili nobenega odgovora na njihove predloge, ki bi sindikate znova pripeljali za pogajalsko mizo. Štrukelj pa je dodal, da pozivi, naj se sindikati odrečejo svoji ustavni pravici, "kažejo na avtoritarne tendence te vlade, ki jim je očitno podlegel tudi minister".

Kot so še dodali, so se minuli teden srečali z evropskim komisarjem za delovna mesta in socialne pravice Nicolasom Schmitom in generalnim sekretarjem Evropske konfederacije sindikatov Lucom Visentinijem. Po besedah Jerkičeve so ju med drugim obvestili o poskusih uničevanje sindikatov prek izločanja iz zakonodajnih postopkov. "Obljubili so nam, da bo socialni dialog uvrščen visoko na dnevnem redu Evropske komisije. V njenih naslednjih priporočilih lahko zato pričakujemo tudi kritiko Slovenije glede socialnega dialoga," je dodala.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window