Portal TFL

STA novice / DZ skozi predlog sprememb pri obdavčitvi podjetij

ponedeljek, 12.7.2021

Ljubljana, 12. julija (STA) - DZ se je seznanil s predlogom novele zakona o davku od dohodkov pravnih oseb, enega od zakonov iz paketa sprememb davčne zakonodaje, ki ga je vlada pripravila z namenom spodbujanja gospodarskega okrevanja po pandemiji covida-19. Med drugim se nadgrajujejo veljavne olajšave in dodajajo nove, predvidene so tudi administrativne razbremenitve.

Nekatere rešitve predloga novele zakona so potrebne zaradi prenosa evropskih direktiv v slovensko zakonodajo, namen drugih pa je oblikovati bolj spodbudno poslovno okolje vključno z jasnimi in prijaznimi administrativnimi pravili, je povedala državna sekretarka na finančnem ministrstvu Maja Hostnik Kališek.

Izpostavila je novo olajšavo za spodbujanje zelenega in digitalnega prehoda ter nadgraditev olajšave za zaposlovanje. Ugodnosti bodo zavezanci lahko uveljavljali, če bodo na novo zaposlovali mlade do 29 let, osebe s poklicem, za katerega na trgu ni dovolj kadra, in tiste, ki prvič vstopajo v zaposlitev, kot tudi če bodo vlagali v zeleni in digitalni prehod.

Olajšava za donacije se bo zvišala z 0,3 odstotka na en odstotek obdavčljivih prihodkov, uveljavljati pa jo bo po novem mogoče tudi za donacije za športne namene. Zvišuje se tudi olajšava za izvajanje praktičnega dela v strokovnem izobraževanju, je naštela državna sekretarka.

Dodala je še, da so nekatere določbe zapisane bolj jasno, druge bodo pripomogle k bolj ugodnemu določanju davčne osnove ali enostavnejšemu izpolnjevanju davčnih obveznosti. Finančne učinke nekaterih določb je sicer težko oceniti, zaradi širitve olajšav ter ugodnejšega določanja davčne osnove pa je izpad prihodkov v proračun ocenila na 27 milijonov evrov.

V poslanskih skupinah koalicije ter SNS so predlog novele zakona podprli. "Škodljive davčne prakse je treba strogo obsoditi," je dejal Jani Ivanuša (SNS). Monika Gregorčič (SMC) pa je dodala, da se bo izpad davčnih prihodkov v proračunu nadomestil s povečano potrošnjo prebivalstva, predvsem pa z večjo gospodarsko aktivnostjo podjetij.

Suzana Lep Šimenko (SDS) je pozdravila novo olajšavo za vlaganja v zelen prehod in v digitalizacijo v višini 40 odstotkov vloženega zneska. Gre za naložbe v računalništvo v oblaku, umetno inteligenco, okoljsko prijazne tehnologije, čistejši javni in zasebni transport ter energijsko učinkovitost stavb, je naštela.

Poslanci DeSUS do predlaganih sprememb nimajo enotnega stališča, v LMŠ, SD, SAB in Levici pa jim nasprotujejo.

S predlogom zakona o davku od dohodkov pravnih oseb kot tudi s preostalimi zakoni iz paketa sprememb davčne zakonodaje, ki jih bo DZ še obravnaval, se davčni prilivi znižujejo, vendar vlada po drugi strani ne predlaga ukrepov, s katerimi bi nadomestiti izpad v proračunu, so opozarjali poslanci LMŠ, SD, SAB in Levice. "Pri tako nepremišljenih dejanjih ne bomo sodelovali," je dejal Igor Peček (LMŠ).

Tudi Dejan Židan (SD) je opozoril, da država potrebuje vire, s katerimi bo financirala vse tisto, kar ljudje od nje pričakujejo. "Prilagajanje evropskim direktivam je samo kamuflaža," je menil in dodal, da mnoge izmed novih ali povišanih olajšav predstavljajo tveganje za netransparentno zniževanje davčnih osnov in dodatno izmikanje plačevanju davkov.

Mihi Kordišu (Levica) se zdi celoten davčni paket izjemno škodljiv. "Reforma bo povečala dohodkovno in premoženjsko neenakost brez kakršnihkoli pozitivnih otipljivih posledic za ljudi," je dejal in dodal, da imajo vsakršne davčne razbremenitve le kratkotrajne pozitivne učinke, medtem ko je škoda skozi sesuvanje socialne države dolgoročna in težko popravljiva.

Ali je predlog zakona primeren za nadaljnjo obravnavo, bo DZ odločal v torek. Če bo zakonsko besedilo poslal v nadaljnjo obravnavo in ga bodo poslanci potrdili, je njegova uveljavitev predvidena 1. januarja 2022.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window