ponedeljek, 5.7.2021
Ljubljana, 05. julija (STA) - Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) opozarja na problematiko davčno neugodne obravnave odkupa lastniških deležev ali delnic v podjetjih od delavcev teh podjetij. To lahko vodi do spremembe lastniške strukture, pa tudi do odmika poslovne strategije od družbene, okoljske in socialne odgovornosti. GZS zato vlado poziva k izenačeni davčni obravnavi.
Kot so danes objavili v zbornici, je vključenost zaposlenih v lastniško strukturo eden od pomembnih mehanizmov za ustvarjanje višje dodane vrednosti in družbeno odgovorno ravnanje podjetij.
Zavedajo se, da je bil primarni namen konec leta 2019 sprejete novele zakona o dohodnini preprečiti možne davčne zlorabe, ko so si v posameznih primerih davčni zavezanci preko izigravanja davčnih predpisov izplačevali poslovne dobičke na davčno ugodnejši način.
"Vendar pa določba, kot je zapisana v noveli zakona, sistemsko spreminja kategorijo dohodka," so opozorili in dodali, da gre za nesorazmeren ukrep. V praksi zato po njihovih besedah že ves čas nastajajo škodljive posledice za gospodarske družbe, ki bi želele od fizičnih oseb kupiti delnice oziroma deleže v družbah, ki ne kotirajo na borzi. "Problem nastane, ko želijo izvozne, razvojno naravnane in družbeno odgovorne slovenske gospodarske družbe vseh velikosti odkupiti lastne deleže oz. delnice od upokojenih delavcev v poseben sklad z izključnim namenom, da jih ponudijo v odkup aktualnim delavcem družbe," so navedli.
Ključna težava je po njihovih besedah v tem, da se izplačana vrednost delnic ali deležev v primeru odsvojitve delnic ali deležev v okviru pridobivanja lastnih delnic oziroma deležev družbe obdavči kot dividenda po 27,5-odstotni stopnji, ne glede na obdobje imetništva odsvojenih delnic ali deležev.
V praksi je tako za prodajalca - zaposlenega ali tistega, ki se je upokojil - davčno manj ugodno prodati delnice skladu lastnih delnic, torej podjetju, kot pa denimo drugi fizični ali pravni osebi.
"Na GZS ocenjujemo, da je to diskriminatorno. Nenazadnje ima prodajalec legitimno pravico dosegati najvišjo prodajno ceno, v prodajo pa ga ne more nihče prisiliti. Še najmanj je za to primeren davčni mehanizem," so ostri.
Zaradi aktualne ureditve, tako v GZS, lahko prihaja do sprememb lastniške strukture podjetij, to pa ima pogosto negativen vpliv na preostale deležnike v podjetju in lahko vodi v povsem drugačno strategijo družbe. "To tudi stimulira podjetja k odkupnim cenam, ki so višje od ekonomsko upravičenih, da s tem ohranijo lastništvo in kompenzirajo prodajalcu za manj ugodno davčno obravnavo, če delnice proda skladu lastnih delnic. S tem se krči ekonomski potencial družbe za krepitev investicij in sredstev za raziskave in razvoj," so zapisali.
Skladno s tem se zavzemajo, da se v zakon doda novo izjemo, t. j. pridobivanje lastnih deležev oz. delnic z izključnim namenom, da jih družba ponudi v odkup delavcem družbe ali vsaj črtanje sporne točke v 90. členu zakona.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki