Portal TFL

STA novice / Koaliciji tudi v drugem poizkusu zmanjkal en glas za razrešitev Zorčiča (zbirno)

petek, 28.5.2021

Ljubljana, 28. maja (STA) - Igor Zorčič tudi po tokratnem glasovanju o njegovi razrešitvi ostaja predsednik DZ. Koaliciji je za razrešitev zmanjkal en glas, enako kot na takšnem glasovanju pred dvema mesecema. Ne glede na to pa vodja poslancev SDS Danijel Krivec napoveduje, da bo treba poskusiti še tretjič. Zorčič sicer meni, da bi bila najboljša možnost predčasne volitve.

Da bi razrešitev uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, medtem ko je za glasovalo 45 poslancev, proti ni glasoval nihče. Dve glasovnici sta bili neveljavni. To je enak rezultat kot 30. marca, ko ga je koalicija prvič želela razrešiti s te funkcije. Tudi tokrat so glasovanje obstruirali poslanci opozicijskih LMŠ, SD, Levice, SAB in nepovezani poslanci.

Koalicijske poslanske skupine SDS, NSi in SMC so namreč v začetku maja že drugič vložile predlog za Zorčičevo razrešitev, ker je tudi po izstopu iz koalicijske SMC in vstopu v poslansko skupino nepovezanih poslancev (NeP), ki je v opoziciji, ostal na položaju predsednika DZ. Še pred tem ga je koalicija s 47 poslanskimi podpisi pozvala k odstopu. Koalicija je zatrjevala, da ima to pot dovolj glasov za njegovo razrešitev, a jim je tudi v drugem poskusu zmanjkal en glas.

Zorčič je po glasovanju ocenil, da bi bile predčasne volitve najboljša možnost. Dodal je, da bi bilo dobro, da se volitve zgodijo, saj Slovenijo v Bruslju in po Evropi gledajo kot zelo čudno državo. Sam pa težko špekulira, ali so predčasne volitve po tem glasovanju kaj bližje.

O glasovanju o njegovi razrešitvi je dejal, da "bi se koalicija morala obnašati malo bolj državotvorno. Vsi ti poskusi namreč govorijo proti temu, za kar naj bi se koalicija zavzemala, to je za stabilnost pred predsedovanjem Svetu EU". Ob tem je pozdravil glasovanje dveh poslancev, ki sta oddala neveljavni glasovnici, in se po njegovih besedah vzdržala pritiskov, ki so jih deležni koalicijski poslanci. Dodal je, da je DZ dokazal, da je suverena institucija.

Na vprašanje o predčasnih volitvah po slovenskem predsedovanju Svetu EU je povedal, da je to vprašanje večine, "če te večine ni, potem je drugi korak poskušati dobiti vsaj večino, ki bi se poenotila v bistvenih vprašanjih med samim predsedovanjem in do naslednjih volitev". Po njegovih besedah je očitno, da zdajšnje delovanje vlade, ko uzurpira različne institucije in posega v pravosodje, deli narod.

Opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP ocenjujejo, da je današnji že drugi spodleteli koalicijski poskus zamenjave predsednika DZ Igorja Zorčiča pokazatelj, da vlada Janeza Janše v DZ nima absolutne večine. Glasovanje, ki je sovpadalo z začetkom današnjih protivladnih protestov, so označile za poraz oziroma nezaupnico vladi in ponovno pozvale na predčasne volitve.

Nepovezani poslanci so zadovoljni, da se je izjalovil še en obseden poskus koalicije obvladovanja vsega in vsakogar. Današnjih 45 glasov za Zorčičevo razrešitev je po mnenju Levice še en od porazov koalicije. Po mnenju LMŠ je DZ ponovno pokazal Janševi vladi, da ne tolerira njenega ravnanja. Vse to je po oceni SAB pokazatelj, da je čas za predčasne volitve. V SD pa menijo, da je vlada z glasovanjem dobila nezaupnico, drugo nezaupnico pa prejema na ljubljanskih ulicah.

V koaliciji pa bodo očitno še tretjič poskusili z Zorčičevo razrešitvijo. "Če želimo normalno delati v DZ, moramo imeti predsednika DZ, ki bo predsednik vseh, ne pa samo ene skupine," je dodal. Po njegovih besedah še vedno obstaja tudi scenarij, da bi se v DZ z mesta gospodarskega ministra vrnil prvak SMC Zdravko Počivalšek in tako zagotovil 46 glas.

Na pozive opozicije k predčasnim volitvam, ker da razmerja moči niso jasna, je Krivec odgovoril, da razmerja niso bila jasna od začetka mandata. Tudi takrat "nismo vedeli, kdo je koalicija in kdo ne ter kdo je pogodbena koalicija, pa je vseeno zadeva delovala", je dodal. Glede na današnja glasovanja DZ o zakonih, ki so jih poslanci v večini podprli z večino nad 46 glasovi, bi po ocenah Krivca težko govorili o tem, da DZ ne deluje. Trdi, da blokade DZ ni.

"Je treba delati v tem režimu. Je pa težko delati, če imamo na predsedniškem mestu nekoga, ki posluša le nasprotno stran in ne moderira ter poskuša najti srednje poti," ugotavlja Krivec. S tega vidika bo treba po njegovih besedah s poskusom razrešitve ponovno poskusiti čim prej. "Tako stanje je nevzdržno. Zelo težko je sodelovati v DZ," je poudaril. Glede na današnji rezultat glasovanja Krivca čudi, "da se neke stvari dogovoriš in pri odraslih ljudeh to ne velja". Sicer pa meni, da zaradi tega glasovanja "niti nismo korak bližje predčasnim volitvam".

Ni se pa konkretno izrekel glede vprašanja, ali gre pri današnjem glasovanju za nasprotovanje padcu Zorčiča ali morda nasprotovanje imenovanju potencialnega kandidata za novega predsednika DZ, vodje poslancev NSi Jožefa Horvata. To je treba po besedah Krivca vprašati tiste, ki oddajo neveljavne glasovnice. in tiste, ki nočejo glasovati in umaknejo svoje poslance. Trenutno po njegovih besedah ne vidijo potrebe po drugem kandidatu, prav tako pobude z nobene strani za zdaj ni. Po njegovem mnenju je Horvat tudi zelo kompetenten, z izkušnjami.

Vodja poslanske skupine SMC Gregor Perič je ocenil, da bi bil izid bistveno drugačen, če ne bi prišlo do obstrukcije. Po njegovem mnenju gre za trdo roko, s katero se vsi opozicijski poslanci gotovo niso strinjali.

O možnosti vrnitve Počivalška v DZ je dejal, da je o tem v tem hipu težko govoriti, je pa poudaril, da ima Počivalšek poln poslanski mandat, ki ga je dobil od ljudi in ga lahko kadar koli reaktivira. Na mandatno-volilni komisiji bodo po njegovih besedah v prihodnjih tednih govorili o "kakšnih drugih mandatih", ki so vezani na zapuščanje strank in opravljanje postranskih del.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window