Portal TFL

STA novice / Ustavno sodišče glede razpisa e-referenduma v Rogozi pritrdilo državi

petek, 14.5.2021

Ljubljana, 14. maja (STA) - Ustavno sodišče je v sporu med državo in občino Hoče-Slivnica glede lani načrtovanega razpisa e-referenduma o menjavi poštne številke v Rogozi pritrdilo vladi, ki je menila, da je sklep hoške občine o razpisu referenduma nezakonit. Kot je ugotovilo, vsebina odločanja ni v pristojnosti občin, e-glasovanja pa zakonodaja ne določa.

Ustavni pobudi v tej zvezi sta vložili tako občina kot vlada. Slednja je zahtevala oceno ustavnosti in zakonitosti odloka o razpisu svetovalnega referenduma s posebno e-glasovnico, s katerim je hoški občinski svet razpisal referendum za ugotovitev volje prebivalcev Rogoze. Na referendumu bi odločali, ali želijo obdržati staro poštno številko, ki pripada občini Miklavž na Dravskem polju, ali pa bi raje uporabljali poštno številko občine Hoče-Slivnica, ki ji pripada njihova krajevna skupnost.

Ustavni sodniki so ugotovili, da določanje sistema poštnih številk kot dela poštne infrastrukture ni lokalna zadeva in ni pristojnost občinskega sveta, zato izražanje mnenja o tem v lokalni skupnosti oziroma njenem delu ne more biti predmet svetovalnega referenduma.

Ob tem so še dodali, da je izpodbijani odlok v neskladju z zakonom o lokalni samoupravi, zakonom o referendumu in ljudski iniciativi ter zakonom o volitvah v državni zbor, ker omogoča elektronsko glasovanje, ki ga veljavna zakonodaja ne določa. Ker določbe o oblikah glasovanja na referendumu pomenijo način izvrševanja pravice do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev iz 44. člena ustave, ki mora biti določen z zakonom, je ustavno sodišče izpodbijani odlok hoške občine razveljavilo.

Hkrati je ustavno sodišče odločalo tudi o zahtevah občine Hoče-Slivnica za oceno ustavnosti zakona o referendumu in ljudski iniciativi ter zakona o lokalni samoupravi. Občina je zatrjevala, da sta oba zakona v neskladju s prvim odstavkom 140. člena ustave, ker občini ne omogočata, da bi samostojno pravno urejala izvedbo svetovalnega referenduma, čeprav gre za zadevo, ki zadeva samo prebivalce občine.

Vendar je ustavno sodišče tudi v tem primeru ugotovilo, da določbe o oblikah glasovanja na referendumu pomenijo določitev načina uresničevanja pravice glasovati na lokalnem referendumu, ki je varovana v okviru pravice iz 44. člena ustave.

Kot so poudarili, je na podlagi te ustavne določbe in drugega odstavka 15. člena ustave način izvrševanja te človekove pravice dopustno urediti le z zakonom, ne pa tudi s podzakonskimi akti. Gre za izključno državno pristojnost pravnega urejanja tega področja z zakoni in ne za lokalno zadevo, ki bi jo občina lahko samostojno urejala in ki bi zadevala samo prebivalce občine, je še dodalo ustavno sodišče, ki je obe odločitvi sprejelo soglasno.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window