torek, 11.5.2021
Pariz, 11. maja (STA) - Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) je zvišanje davka na dediščino danes označila za ukrep, s katerim bi hkrati naslovili vse večjo finančno neenakost ter izboljšali stanje državnih financ, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Organizacija izpostavlja tudi možnost višjih davkov na nepremičnine in darila.
Poročilo o obdavčitvi dediščine izpostavlja, da ima v 27 članicah OECD 10 najbogatejših gospodinjstev v lasti okoli polovico celotnega bogastva države. Najbogatejši odstotek ima v lasti 18 odstotkov premoženja.
"Obdavčitev dediščine je lahko pomemben instrument za naslavljanje neenakosti, zlasti v trenutnem okvirju vztrajno visoke premoženjske neenakosti in novih pritiskov na javne finance, povezanih s pandemijo covida-19," navaja poročilo.
V OECD med drugim izpostavljajo, da članice z davkom na dediščino večinoma zberejo zelo malo prihodkov - ti v povprečju predstavljajo okoli 0,5 odstotka vseh davčnih prihodkov. Pri tem pa so razlike med državami velike; v ZDA denimo vrsta izjem nekaterim omogoča, da na potomce neobdavčeno prenesejo do 11 milijonov dolarjev premoženja, v Belgiji ta znesek znaša okoli 17.000 dolarjev.
Obdavčitev dediščine ni rešitev vseh težav, priznavajo v OECD, vendar menijo, da so argumenti za krepitev pobranih davkov s tega naslova močni. Sicer pa kot dobre možnosti za naslovitev težave krepitve finančne neenakosti vidijo tudi druge reforme, kot so obdavčitev prihodkov iz kapitala.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki