četrtek, 22.4.2021
Ljubljana, 22. aprila (STA) - Komisija DZ za nadzor javnih financ je priporočila vladi, naj javnemu zavodu RTVS zagotovi potrebno primarno financiranje za izvajanje javne službe in s tem omogoči institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost. Sklep je predlagala SD, člani komisije, v kateri ima večino opozicija, so ga podprli z osmimi glasovi za in nobenim proti.
Komisija DZ se je na današnji seji seznanila s poročilom o delovanju nadzornega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) v lanskem letu. Kot je povedal predsednik nadzornega sveta RTVS Andrej Grah Whatmough, ki bo 24. aprila nastopil mandat generalnega direktorja RTVS, je zavod lani posloval brez potrjenega finančnega načrta in se je začasno financiral po dvanajstinah. Zavod je lani ustvaril nekaj več kot 1,8 milijona evrov primanjkljaja.
"Nadzorni svet je konec marca sprejel finančni načrt in zavod od začetka aprila posluje v skladu s potrjenimi načrti," je povedal. Ker se zavod sooča z velikimi težavami financiranja, je nadzorni svet po njegovih besedah vodstvu lani poleti predlagal, naj se finančnemu načrtu priloži sanacijski program. A kot je ocenil odhajajoči generalni direktor Igor Kadunc, se "pozitivnega rezultata na RTVS ob obstoječih prihodkih ne da narediti". Po njegovih besedah pa so ga v resnici izvajali, saj so vsa leta zmanjševali stroške in racionalizirali poslovanje.
Da bi bilo treba financiranje RTVS urediti, so se strinjali člani komisije iz vrst opozicije. Višina rtv-prispevka se od leta 2012 ni spremenila, čeprav je bila inflacija skoraj devetodstotna. "Poročilo razkriva težavno stanje RTVS, največje je na področju izvajanja javne službe," je dejala Bojana Muršič (SD). Luka Mesec (Levica) je dodal, da so šle plače v javnem sektorju navzgor, da je RTVS zaposlila prekarne delavce. Po njegovem se zavod neupravičeno kritizira, saj je med letoma 2011 in 2019 ob isti višini stroškov izgubo zmanjšal s 17 na štiri milijone evrov.
Kadunc je povedal, da RTVS od leta 2008 posluje z izgubo, ki jo pokriva iz prej ustvarjenih rezerv. Pod prejšnjo vlado je bila oblikovana medresorska skupina, ki naj bi poiskala rešitev, da se rtv-prispevek ne bi več vezal na posamezno gospodinjstvo in da bi se dejavnosti, ki se delajo po posebnih zavezah, financiralo iz proračuna. "Manjšinski program nas stane okoli 12 milijonov evrov, iz proračuna dobimo nekaj nad 1,8 milijona evrov," je orisal. "To, koliko denarja RTVS potrebuje, bi moral biti rezultat družbenega konsenza," je poudaril.
Komisija DZ je danes po januarski obravnavi revizije računskega sodišča o izvajanju nadzorstvene funkcije Banke Slovenije na predlog SD sprejela priporočila Banki Slovenije in pristojnim za transparenten in učinkovit nadzor ter predlagala obravnavo priporočil na seji DZ. Ugotovila je namreč, da je pomanjkanje preglednosti in nadzora nad centralnimi bankami pripomoglo k intenzivnosti finančne in gospodarske krize ter načelo zaupanje v bančni sistem in njegove regulatorje.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki